„Případ Joukl a volby“ bude výkladní skříní pasivního volebního práva ČR

fbSociálně demokratický náměstek hejtmana Libor Joukl se nebude moci účastnit krajských voleb za stranu, kterou zastupuje ve vedení kraje Vysočina. Znemožňuje mu to volební řád strany. Listina základních práv a svobod garantuje každému občanovi České republiky možnost pasivního volebního práva (článek 21, odstavec 4):

„Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.“

Jenomže ČSSD svým členům upravila a omezila pasivní volební právo svým volebním řádem. Ústavní právníci a odborníci na výklad ústavních práv si mohou začít chystat výklady správného postupu v mezích zákona. Jde omezit stranickým nařízením pasivní občanské volební právo? Každý názor Ústavního soudu bude zajímavý, pokud se k němu případ Joukl dostane. A patrně dostane.

Obvinění je veřejně známé

fb1Státní zástupce obvinil náměstka Libora Joukla a šéfa vysočinských cestářů Jana Míku z údajně nevýhodného nákupu vozidel zimní údržby (kauza je známá i pod názvem „nákup Iveco“). Soud začne neznámo kdy. A bude dlouhý. Náměstek Joukl i šéf cestářů Míka pracují normálně dál ve svých funkcích. Žádná kritika z opozičních lavic ani výzvy k rezignaci nejsou slyšet.

Stranická podpora

Ani zevnitř vysočinské ČSSD nejsou slyšet kritické hlasy ke kandidatuře obžalovaného Libora Joukla v krajských volbách. Najít náhradníka za Joukla do role správce majetku a dopravy Kraje Vysočina by pro vysočinské sociální demokraty nebylo nic jednoduchého. Zájemce o Jouklův post uvnitř strany není.

Rozhodne volič?

Případ účasti nebo neúčasti obžalovaného politika ve volbách bude střetem o výklad občanských práv. Trestní odpovědnost politika si vyřeší soudy za několik let. Rozhodovat by mohl svým hlasem i volič, pokud to strana dovolí. Hlas lidu, hlas boží.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů