Příprava na ilegalitu: Lidovecká mládež na Jihlavsku po Únoru 1948

Před vstupem do Svazu československé mládeže měla být katolická mládež na Jihlavsku zachráněna přijetím do katolických spolků.

Po únoru 1948 nastaly ve společnosti dramatické změny. Krajský tajemník lidovecké mládeže na Jihlavsku svolal někdy v dubnu 1948 schůzku okresních vedoucích do bytu Marie Beranové v Lazebnické ulici. Na schůzce bylo přítomno asi deset okresních vedoucích: Bohuslav Janata (tajemník ČSL Jihlava – otec současného starosty Třebíče), Josef Kodet (otec současného radního Jihlavy), Vlastimil Straka (Třešť), Antonín Prášek (Ronov u Velkého Meziříčí), Jindřich Horký (Ruda u Velkého Meziříčí) (všichni bydlištěm v obvodu krajského soudu Jihlava), Jaroslav Jahoda, Jaroslav Obruča, Emilie Kalivodová (všichni bydlištěm Znojmo), Robert Nesvačil (Rakšice u Mor. Budějovic), Kučera z Moravských Budějovic, Antonín Havlíček (Valeč).

Na schůzce vytyčil Antonín Štěpánek plán, jak zajistit činnost lidovecké mládeže a dále uvedl „že je třeba zajistit lidoveckou mládež před únorovým vlivem poúnorových událostí. „ (zdroj: zpráva úřadovny StB Jihlava pro Státní zastupitelství Jihlava ze dne 25.10. 1948) Lidoveckou mládež plánoval krajský tajemník mládeže Štěpánek převést do různých farních spolků, kde by vyčkala a vyvíjela činnost až do doby, kdy by došlo k obnovení předúnorových poměrů. Okresní vedoucí měli vejít ve styk s kněžími z farností s jejichž vědomím by mohla být mládež převedena do farních spolků. Na radu Štěpánka měli být funkcionáři lidové strany tříděni na spolehlivé a nespolehlivé.

Ke svolání této schůzky se krajský tajemník Štěpánek rozhodl po schůzce s dr. Haluzou. Štěpánek upozornil účastníky, že schůzka je tajná a první toho druhu na našem území. Přechod lidovecké mládeže do katolických kroužků na farách měl mládež uchránit před vstupem do Svazu československé mládeže. Ilegální cesta měla být volena pro mládež, která zůstala věrná ideálům Šrámka a Hály.

Josef Kodet navrhoval, aby mládež nosila v klopě křížek na znamení toho, že jsou katolíci.

Bohuslav Janata, Marie Beranová a Josef Kodet byli zatčeni 15.10.1948, Antonín Štěpánek dne 12.10.1948.

Co číst dál?

„Bývalí lidé“: Tajná evidence nepřátel ČSSR mezi obyvatelstvem v 60. letech

Výstava Centre for Future: 23 mrtvých jihlavských dětí za dva dny

Osudová místa Vysočiny:  Smrt v lese Sovovka si říkala „Josef“

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna