Proti obchvatu Havl. Brodu pracuje advokát farmářky Havránkové

Případ statkářky Havránkové a jejího sporu s Českou republikou při vyvlastnění pozemků při stavbě dálnice D11 vešel do historie. Podobný případ se odehrává nyní na Havlíčkobrodsku. Jde o situaci kolem rozdělení a výkupu pozemků pro severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu v hodnotě přes miliardu korun. Stavební povolení by podle časového harmonogramu mělo být vydáno příští rok, stavba by měla být dokončena na konci roku 2019.

„Mě půda živí, na žádné finanční vyrovnání nepřistoupím,“ říká zemědělec Miroslav Hrtús. Část pozemků pro stavbu obchvatu chce soukromý zemědělec z Baštínova směnit s městem Havlíčkův Brod v sousedství své farmy. S případem z východních Čech má vysočinský případ spojitost v osobě právního zástupce Pavla Černohouse. Zastupoval statkářku z Královehradecka i zemědělce z Vysočiny.

Zemědělce živí půda a o finanční vyrovnání za vyvlastnění půdy nestojí. Kroky státu a samosprávy v Havlíčkově Brodě ale ženou celý spor k vyvlastnění půdy na které zemědělec v Baštínově hospodaří. „Nedělám nic jiného než běhám po internetu a sleduju veřejné vývěsky,“ říká zemědělec.

Zároveň naříká nad úředním přístupem k celé záležitosti:

„Souhlasím s obchvatem, Havlíčkův Brod obchvat potřebuje. Ať s námi jednají jako s rovným!“, prohlásil Miroslav Hrtús.

Krajský úřad jako odvolací orgán zamítl počátkem července podání advokáta Černohouse jako právního zástupce soukromého zemědělce z Baštínova. Proti rozhodnutí není odvolání možné, pouze soudní cestou Zároveň prodloužil platnost územního rozhodnutí o pět let.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna