Prověrka-neprověrka bývalého kancléře nejvyšší státní zástupkyně

PavlíkNynější náměstek hejtmana kraje Vysočina působil na Nejvyšším státním zastupitelství jako kancléř nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Pavlík měl bezpečnostní prověrku na nejnižší stupeň „Vyhrazené“. Pracovníci nejbližšího okruhu Vesecké by zcela logicky měli mít ty nejvyšší stupně bezpečnostních prověrek. Přísně tajné a tajné materiály o bezpečnosti státu zcela projednávalo a administrovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Pavlíkovi jako šéfovi kanceláře Vesecké stačil nejnižší stupeň bezpečnostní prověrky. Každému voliči dnes může prokázat  státní spolehlivost bezpečnostní prověrkou z minulosti. Jenže to byla prověrka-neprověrka nejnižšího stupně zcela neadekvátní významu zastávané pozice.

Lidé z bezprostředního okolí vysokých státních úředníků by měli mít bezpečnostní prověrky vysokých stupňů jako jsou „Přísně tajné!“ a „Tajné!“. Jsou natolik prověření, až mohou číst takřka cokoliv. O utajovaných skutečnostech se často mluví i v kuchyňkách a předsálích při neformálních rozhovorech.

Lídr vysočinského hnutí ANO dal své bezpečnostní prověrce politický rozměr: má doložit bezproblémovou minulost postačující pro výkon funkce politika. Při bezpečnostní prověrce Pavlíka se prověřovala způsobilost k výkonu úředníka státního úřadu. Předchozí činnost v Lidových milicích neměla zřejmě velký vliv na schopnost řídit kancelář Nejvyšší státní zástupkyně.

Členství v Lidových milicích je politický problém. Koaliční zastupitelé by měli ve funkci představitele Kraje Vysočina podporovat příslušníka polovojenské organizace totalitní strany. Pro demokratické strany dost velký morální problém i s ohledem na obavy ze zásahu Lidových milicích při potlačení občanských nepokojů v prosinci 1989.

Čeká se na důvěryhodné vysvětlení bílých míst životopisu lídra hnutí ANO. Čím dříve, tím lépe.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů