První kolo povolebního jednání: Forum slavilo, jednání s ODS a ANO odložena

Forum JihlavaUskupení Forum Jihlava slaví nečekaný úspěch v komunálních volbách, proto musela být odložena první jednání o povolebním uspořádání vedení města. Již ve večerních hodinách po volbách navštívili volební štáb uskupení Forum Jihlava vyjednavači ODS. Neúspěšně. Forum Jihlava slavilo, jednání s možnými koaličními partnery byla odložena.

Při povolebním jednání se bude ODS snažit o dohodu velkých stran po místních volbách. V úvahu přichází i dohoda s hnutím ANO nebo uskupením Forum Jihlava. Pro ODS to ale znamená nevýhodnou pozici ve které nebude moci navrhovat kandidáta z vlastních řad. Návrh na primátora bude muset ODS přenechat buď hnutí ANO nebo uskupení Forum Jihlava.

Na vedlejší koleji se ocitá koalice „Žijeme Jihlavou“, složená z TOP09, Pirátů a Zelených. Lobbista Vít Zeman jako lídr koalice je pro část ODS nepřijatelným partnerem.  Koalice Žijeme Jihlavou tak bude muset čekat na „dohodu mocných“ a nabídku vedlejších postů ve vznikající koalici.

Až se uskupení Forum Jihlava probudí z oslav volebního úspěchu bude muset dohánět časový skluz v koaličních jednáních. ODS i hnutí ANO už mají za sebou ustavující jednání svých nových zastupitelských klubů, které se sešly už po necelých čtyřiadvaceti hodinách od vyhlášení výsledků voleb.

Klíčovou otázkou povolebních vyjednávání pak bude i otázka pozice zastupitele Miroslava Tomance. Uprostřed minulého volebního období právě osoba Miroslava Tomance způsobila rozpad koalice s ČSSD, KDU-ČSL a hnutím ANO. Tomanec žádal „upgrade“ koaliční smlouvy, což koalice odmítla. Nástupcem uskupení Forum Jihlava se v koalici stalo právě hnutí ANO s kterým si lídryně Koubová podala ruku na společné vládnutí v koalici. Slib ale nedodržela.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna