PSJ uspěla v Tunisu i díky napojení na zkorumpovaný režim bývalého prezidenta

tužka penízeInvestice jihlavské společnosti v Tunisku ukazuje schopnost českých byznysmenů propojení na místní zkorumpovaný režim. Čechům se byznys dařil, celosvětová společnost McDonald’s neuspěla. V Tunisku nebyl jediný McDonald’s i když společnost podnikala v sousedních arabských zemích jako bylo Maroko nebo Egypt.

Oficiální vysvětlení, které Tunisané uváděli, byl odpor vlády ke způsobu nákupu masa jako suroviny pro výrobky firmy. Vláda chtěla, aby McDonald’s koupovala tuniské maso pro své hamburgery, protože teprve pak mohou být certifikovány jako Halal. To je pochybné tvrzení,  McDonald’s může certifikovat maso jako Halal (stejně jako v Maroku, Saúdské Arábii a dalších muslimských zemích) bez nákupu z domácího zdroje.

Skrytým důvodem byl tlak zkorumpovaného režimu, aby společnost McDonald’s udělila licenci byznysmenovi s napojením na rodinný klan prezidenta  Ben Ali-Trabelsi. McDonald’s  neustoupil.

Jihlavská společnost PSJ měla v Tunisu mnohem lepší kontakty. Byla napojena přes místního developera na syna prezidenta Zine el-Abidin Ben Ali z rodinného klanu Ben Ali-Trabelsi. Prezidentem Tunisu byl v letech 1987 až 2011.

Místní developer v Hammametu působil jako skrytý prostředník k synovi prezidenta Ben Ali jménem Sakhr El Materi nebo Sakher El Materi jrezidentem Tuniské republiky . Právě na Sakhera El Materi byl napojený promotér stavební výstavby realizovaný firmou PSJ. Výstavba v lukrativní lokalitě Hammamet chybělo stavební povolení, výstavba výškových domů nebyla v souladu s místním územním plánem (více zde). I přesto mohla firma PSJ začít stavět.

Projektovým manažerem výstavby rezidenční čtvrti na desítkách hektarů byl současný náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD). Stavbu financovala Česká exportní banka vlastněná státem.  Při uzavírání ručení na celý projekt nebyla banka dostatečně ostražitá a stala se pravděpodobně obětí úvěrového podvodu. PSJ byla dodavatelem stavebních prací pro zahraničního investora a v ČR podávala za investora, pokud šlo o proexportní úvěr s ČEB, oficiální žádost o poskytnutí tohoto úvěru.

Policie prošetřuje poskytnutí úvěru Tuniské společnosti M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer, která působila jako skrytý prostředník k synovi prezidenta Ben Ali. Podezření na pochybení ČEB spočívá v tom, že si podle vnitřních směrnic nezajistila ručení za úvěr zástavou pozemků.

Česká exportní banka, a.s., při výkonu své činnosti nepostupovala dostatečně obezřetně. Čerpání úvěru ve výši 11 890 751, 72 EUR nemělo být Českou exportní bankou, a.s., společnosti M.F.M., Tourism, Hotels and Resorts and Developer umožněno a České republice tak byla způsobena škoda ve výši 11 890 751,72 EUR.

Vedle účasti náměstka jihlavského primátora Výborného je zajímavé angažování obviněného bývalého náměstka České exportní banky Jiřího Skuhry jako člena představenstva jihlavské společnosti PSJ. V souvislosti s pochybným financováním výstavby v Tunisu prohledala policie před několika lety i prostory jihlavské firmy PSJ.

Asi třista třicet milionů korun prostavěných v Tunisu je nenávratně ztraceno. Arabská revoluce svrhla zkorumpovaný režim rodinného klanu Ben Ali-Trabelsi a s ním i byznysmena  Mohamed El Sakhr Materi .  Rozestavěný rezidenční komplex Sea World byl zbourán, pozemek prodán v dražbě.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna