Regio 2020: vysočinská konference o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Občanské sdružení Regio 2020 uspořádalo  v Třebíči a Náměšti nad Oslavou mezinárodní konferenci na téma vysokorychlostních tratí s cílem informovat a společným usnesením deklarovat zájem o co nejrychlejší přípravu tohoto typu dopravní infrastruktury.

Zahraniční odborníci představili zkušenosti s budování vysokorychlostních tratí v zahraničí. Například ve francouzském Lyonu nově vybudovaná vysokorychlostní trať citlivě propojila letiště s centrem města, ve Španělsku pak v madridské čtvrti Atocha vzniklo nádraží pro vysokorychlostní i regionální vlaky mezi Madridem a jihem země.

Budování nádraží pro vysokorychlostní tratě není otázkou architektury, ale konkrétního přínosu pro konkrétní region.

Česká republika bude mít jen jednu příležitost postavit vysokorychlostní trať, proto je potřeba důkladně posoudit možnosti jednotlivých variant. Česko musí upravit i technické normy, které jsou dnes postaveny pro rychlost vlaků maximálně sto šedesáti kilometrů v hodině.

Pro dosažení třistakilometrové rychlosti potřebuje vysokorychlostní vlak asi dvaceti kilometrovou vzdálenost, pro brzdění „na nulu“ asi pětikilometrovou vzdálenost, Tím padá argument, že „Česká republika je příliš malá na rychlovlaky“.

Na Vysočině se počítá s vlakovým terminálem v místech dnešního nádraží Jihlava-město, směrem na Brno se bude jezdit „na přímo“, bez změny směru jízdy na hlavním jihlavském nádraží. V úseku Velký Beranov-Velké Meziříčí-Brno se počítá s maximálně dvoukilometrovou vzdáleností od dálnice D1.

Pokud by Česká republika postavila vysokorychlostní tratě nejvyšší třídy, pak by na Vysočinu mohly zajíždět i francouzské soupravy TGV nebo německé vlaky třídy ICE. Kompromisní levnější varianta tratě pouze pro rychlosti kolem dvou set kilometrů v hodině by to neumožnila.

Česká republika se zavázala vybudovat páteřní tratě do roku 2030, ostatní do roku 2050.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna