Europoslanec Niedermayer (TOP09): Jet nebo nejet na dovolenou do Řecka?

IMAG8963

Europoslanec Luděk Niedermayer, ředitelka DKO Věra Podhorská a vedoucí jihlavského eurocentra Kryštof Kothbauer

Na pozvání jihlavského Eurocentra přijel na Vysočinu bývalý viceguvernér ČNB a současný europoslanec Luděk Niedermeyer. Pro Občasník poskytl europoslanec Niedermayer obsáhlý rozhovor o situaci Řecka v EU.

Doporučujete čtenářům plánovat letní dovolenou v Řecku?

 To je otázka, kterou budu muset řešit se svou rodinou. Místní podnikatelé budou rádi, pokud do Řecka přijedou turisté. Politické straně Syriza se v Řecku za pár měsíců povedlo rozložit ekonomiku. Znalost situace prostupuje řeckou vládou velmi pomalu. Čas se dramaticky krátí. Řekové ztratili dva měsíce vyjednávání. Nezaplatit splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu si opravdu dovolí málokdo. Mezinárodní měnový fond je pro země „půjčovatel poslední instance“, který pomůže, ale vyžaduje disciplínu. Nedá se říci, co se stane. Nějaká dohoda se udělá. Zatím je vývoj v Řecku neracionální. Tamní vláda zadržuje platby do domácí ekonomiky: Když vláda neplatí penzistům, penzisté nechodí do kaváren na kávu. A kavárny nemají peníze. Jakmile začnete koloběh peněz v ekonomice narušovat, začne se to projevovat. To není sranda, podnikatelé přejdou na směnný obchod. Musí si to řekové vyřešit sami: Buď Syriza dostane rozum, nebo přijde jiná vláda.

Zatočí EU nebo MMF s Řeckem pokud nesplácí své závazky?

 Co znamená pojem „zatočí“? Vyloučit členskou zemi z EU nejde. Jde vystoupit z EU. To není o zatočení.

 

Řecko je „kolébka civilizace“. Budou tam fungovat služby pro turisty?

 Spousta věcí je v Řecku v rukou soukromého sektoru, ten je situací již nyní postižen, ale o to více stojí o příjmy od klientů.. Pokud vláda neplatí mzdy a účty, je to problém vždy. Vezměte si, jaké to bylo v Česku devadesátých let: druhotná platební neschopnost. Jeden druhému nezplatí a je to problém. A v Řecku neplatí vláda.

Víte o případu, kdy země nesplácela půjčky MMF?

 Snad jen nějaká země v Africe.Půjčky neplatilo více zemí, třeba carské Rusko za Lenina, ale to neexistovalo MMF. Země jako Mexiko nebo Argentina si to pohlídaly.

(Pokračování rozhovoru příště)

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna