Rozjetý vlak bez strojvedoucího nebyl obecným ohrožením

Policie České republiky ukončila prověřování incidentu samovolného rozjezdu vlaku, který se stal 19. února letošního roku krátce před devátou hodinou ranní na železniční jednokolejné trati Studenec – Křižanov. „Případem se zabývali policisté z obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí,“ uvedla mluvčí vysočinských policistů Dana Čírtková.

Prověřováním případu  policisté zjistili, že vlak osobní přepravy odjel ze železniční stanice Velké Meziříčí  v 08:44 hodin. Strojvedoucí zjistil před příjezdem do železniční zastávky Martinice u Velkého Meziříčí poruchu parkovací – střadačové brzdy prvního podvozku, kterou mu signalizovala kontrolka na řídícím stanovišti  motorového vozu.

„Po automatickém zastavení vlaku strojvedoucí z vlaku vystoupil a snažil se vzniklou závadu odstranit, ale špatnou manipulací s brzdovými prvky zapříčinil uzavření dveří a samovolné rozjetí vlaku zpět do železniční stanice Velké Meziříčí,“ uvedla mluvčí Čírtková.

Mimořádnou událost ihned po jejím vzniku ohlásil telefonicky výpravčímu železniční stanice Velké Meziříčí. Výpravčí zajistil jízdní cestu na první staniční kolej a po dojezdu vlaku do železniční stanice Velké Meziříčí vlak zajistil proti ujetí zarážkami. V této době cestovalo ve vlaku 11 cestujících.

O incidentu jako první informoval místní server novinyvm.cz .

 V rámci důkladného prověřování policisté zjistili, že  vzhledem k nízké rychlosti vlaku nemohlo dojít k jeho vykolejení ani ke srážce s jiným vlakem. Po celou dobu samovolné jízdy měl vlak uzavřené dveře, čímž bylo znemožněno vystoupení osob za jízdy, či jejich vypadnutí.

„Vzhledem k výše uvedeným zjištěním nebylo ohroženo okolní obyvatelstvo v obydlených oblastech Velkého Meziříčí, kudy po železniční trati samovolně vlak projížděl. Provedeným prověřováním bylo tedy zjištěno, že nedošlo k naplnění skutkové podstaty přečinu obecné ohrožení z nedbalosti,“ konstatovala policejní mluvčí Čírtková. Policejní orgán dospěl k závěru, že jednání strojvedoucího by mohlo naplnit znaky přestupku podle příslušného paragrafu zákona o drahách. Proto byl přestupek odevzdán začátkem tohoto týdne k projednání Drážnímu úřadu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna