Rozvoj elektárny Dukovany závisí i na dopravní infrastruktuře Vysočiny

Pokud chce stát postavit další blok jaderné elektrárny Dukovany, musí pomoci s výstavbou dopravní cesty pro dopravu rozměrných komponent do Dukovan. Hmotnost reaktorové nádoby může být kolem několika stovek tun a bude potřeba ji dopravit po silnicích Vysočiny až do Dukovan.

Nejpravděpodobnější varianta přepravy rozměrných komponentů pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany je volba trasy přes moře, po řece Labi ke Kolínu a dále po silnici  směr Havlíčkův Brod – Jihlava. A dále je prosazovaná varianta z Jihlavy přes Brtnici na Třebíč a dále na Dukovany.

Pro Kraj Vysočina má tato varianta spoustu výhod. Stát by musel kraji pomoc s výstavbou některých nezbytných silničních staveb. Tato trasa je již plánovaná a jsou k dispozici i odhady nákladů na jednotlivé stavby.

Především půjde o plánovaný severojižní obchvat Jihlavy po kterém musí projet nadrozměrný transport objet krajskou metropoli Vysočiny. V současné době se tento obchvat projektuje, transport reaktorové nádoby ulicemi Jihlavy je vzhledem k trolejovému vedení těžko myslitelný.

Dalším problémem jsou obchvaty Brtnice a Okříšek po kterých musí nadrozměrný transport projet do elektrárny Dukovany.

Kolem roku 2025 bude stát potřebovat dopravní cestu na pro dopravu reaktorové nádoby a dalších nadrozměrných komponent skrz Vysočinu na staveniště v Dukovanech.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna