S Jihlavou vyjednávají představitelé Vodárenské a.s.

MIROSLAV MAREŠ

Vodárenské rozhovory o vydání téměř dvou miliardového majetku od Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko do rukou Statutárního města Jihlava jsou především rozhovory o vodárenské budoucnosti. Za Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko vede jednání člen představenstva Vodárenské a.s. Roman Fabeš. Dalším členem vyjednávacího týmu je František Plavec, člen dozorčí rady Vodárenské a.s.

Tím se vynoří otázka, zda s Jihlavou vyjednává SVAK JIHLAVSKO nebo Vodárenská a.s.

Návrh dohody Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko se Statutárním městem Jihlava (asi třicet stran) zřejmě vypracovávali právníci Vodárenské a.s. Formulace o „nezákonných a nicotných rozhodnutí Krajského úřadu“ je dech beroucí.

Představitelé Vodárenské a.s. v roli vyjednavačů SVAKu Jihlavsko tlačí Statutární město Jihlava směrem k čtyřicetileté dohodě o dodávkách vody do  vodárenské infrastruktury krajské metropole Vysočiny skrze dosavadního provozovatele za cenu, kterou již v roce 2013 audit MZe označil za výrazně nadsazenou.

Minulý rok přišli o své posty ředitel jihlavské divize VAS a.s. Josef Pospíšil i generální ředitel VAS a.s. Miroslav Klos. Důvod jejich odvolání nejasný, ale pravděpodobně souvisí se situací ve vodárenství Jihlavska. Vodárenské a.s. hrozí ztráta monopolních pozic v krajském
městě a nástup konkurenčního prostředí.

Politické dohody s vedením Jihlavy by měly situaci vyřešit k oboustrannému prospěchu, který SVAK (VAS) vidí takto: Jihlava bude majitelem vodárenské struktury, do níž bude vodu dál po desítky let dodávat VAS a.s. za cenu, stanovenou jí bez jakéhokoliv výběrového řízení.

Oboustranná výhodnost pro Jihlavu tak bude spočívat v tom, že si bude moci opravovat své vodovody a kanalizace za své,  SVAK JIHLAVSKO přijde o nájemné z vodárenské infrastruktury Jihlavy, ale nebude do ní již muset investovat žádné prostředky. VAS a.s. bude i nadále dodávat vodu nejen do SVAKu, ale také do Jihlavy, a to za svou cenu, do které nikdo nevidí, a která je nadsazená.

Vítěz vodárenské války se rýsuje zcela jasně: bude to VAS a.s.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna