Škarkova pracovní skupina chce uvolnit městské byty pro dlužníky bez trvalého pobytu

Pracovní skupina pro sociální bydlení navrhuje revizi pravidel pro přidělování mětských bytů zvláštního určení pro pro rodiny v nepříznivé sociální situaci. Změnit by se měla pravidla v oblasti podmínky trvalého bydliště na prokazatelný dlouhodobý pobyt ve městě.

Dále by se měla změnit současná podmínka bezdlužnosti na prokazatelnou snahu napravit pohledávku vůči městu.

Obě tyto podmínky jsou v závěrečné zprávě pracovní skupiny pro tvorbu sociální koncepce, kterou vypracoval zastupitel Daniel Škárka (Forum Jihlava). Zprávu odmítli vzít na vědomí radní města (více zde). Škárkova pracovní skupina plánuje plošný nákup bytů po celém městě pro účely sociálního bydlení (více zde). V bytech by pak bydleli nájemníci, kteří neumějí bydlet a nebo nezvládli řešení své finanční situace a skončili v exekuci.

Členkou pracovní skupiny pro sociální bydlení byla i lídryně jihlavských Pirátů Eva Nováková, která vystupovala na sociálních sítích pod smyšleným jménem Blažena Kratochvílová (více zde).

Škarkův plán počítá s posílením terénních programů v oblasti dlubového a bytového poradenství. Cílem je dlouhodobá individuální sociální práce s jednotlivci a rodinami pro snížení rizika ztráty bydlení. Motivace „příjemců dávek“ a posilování kompetencí jednotlivců a rodin.

Pracovní skupina počítá s navázáním spolupráce se soukromými vlastníky a realitními kancelářemi. Potřeby terénních sociálních pracovníků jako jsou zastupitelé Škarka (Forum) nebo Nováková/Kratochvílová (Piráti) by zastřešilo podle Škarkova plánu město Jihlava jako garant celého systému.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna