Slučování krajských nemocnic: politici vidí přínosy i rizika

Kraj Vysočina chystá úřední plány na slučování krajských nemocnic už v příštím volebním období. Tedy pokud bude politická vůle. Hejtman Běhounek se ostře vymezil k záměrům převodu nemocnic na obchodní společnosti.

Běhounek„V provozu je všech 5 krajských nemocnic, které jsme zachránili před privatizací a nejspíše i uzavřením některé z nich. Stačí si vzpomenout na kroky ODS, která plánovala převést naše nemocnice na obchodní společnosti. Pokud by ČSSD nepřevzala odpovědnost za vedení kraje, hrozilo, že o nemocnice přijdeme. Nestalo se tak a v současnosti jde o moderní zařízení , která jsou vybavena špičkovou technikou,“ píše hejtman Běhounek v předvolebních novinách sociálních demokratů.

„Působí to na mne rozporuplným dojmem. Ve volebním materiálu ČSSD jsme si četli o nebezpečí převodu na jinou právní formu, což my si jako ODS nemyslíme. My si myslíme, že jde o jinou právní formu řízení nemocnic. To je rozpor, který bude potřeba vysvětlit. My si jako ODS nemyslíme, že by to bylo nebezpečné, pokud by nedošlo k omezování zdravotní péče,“ uvedl krajský lídr občanských demokratů Zdeněk Geist.

Poslanec Kaňkovský: víc rizik než přínosů

Lidovecký poslanec, lékař a  bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský se domnívá, že případné sloučení krajem zřizovaných nemocnic pod jeden celek není samospasitelné a vidí v něm více rizik než přínosů. I zkušenosti z některých jiných krajů nejsou zdaleka jen pozitivní.

¨Nevím, co si vedení Kraje od tohoto kroku slibuje, já vidím velké nebezpečí v řízení nemocnic takzvaně na dlouhou ruku zejména ve složitější komunikaci s personálem a v horší možnosti jeho motivace.

A to by byl v dnešní době, kdy nedostatek lékařů a sester může být v následujících letech největší hrozbou pro české zdravotnictví, zbytečný experiment. Náš úkol je se nyní jednoznačně zaměřit na co největší podporu zdravotnického personálu, pro zajištění spolupráce nemocnic má Kraj dostatek nástrojů i bez jejich slučování,“ dodal poslanec Kaňkovský.

Hnutí ANO: varovné signály slučování nemocnic ze severu Čech

„Hnutí ANO je překvapeno záměrem vedení kraje , které chce vytvořit holding nemocnic kraje Vysočina. Toto řešení vidíme jako pokus situaci stabilizovat na poslední chvíli.  Proč hejtman, který na kraji šéfoval celých 8 let, přichází s něčím podobným až nyní ? Proč i ze svého dalšího postu předsedy správní rady VZP nezkusil situaci vylepšit třeba zvednutím úhrad nemocnicím ?
Situaci v nemocnicích se pokouší vedení kraje stabilizovat ale na úkor zaměstnanců, kteří budou muset počítat s tím, že mohou přejíždět mezi „střediskovými nemocnicemi“ podle přání vedení zdravotnického gigantu. Rovněž jejich platové požadavky mohou být „vyrovnány “ s nemocnicí, která třeba nemá takovou výkonnost, ale je „levnější“.
Pokud se týče centrálních nákupů přístrojů a materiálu, mohou být výhodné. Je však třeba vše správně nastavit a kontrolovat.
V paměti máme varovné signály z minulosti, kdy například v severočeském holdingu docházelo právě kvůli tomu ke korupci. Není bez zajímavosti, že v tomto kraji v té době šéfovala rovněž ČSSD,“ uvedl jihlavský zastupitel a kandidát na senátora za hnutí ANO Zdeněk Faltus.

Vyjádření dalších politických stran zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů