Sněhová děla městské sjezdovky Šacberk ruší klid obyvatel Zborné

Zasněžujte potichu! Jakmile se rozjedou všechna čtyři sněhová děla na městské sjezdovce Šacberk u Jihlavy nastane problém s hlukovými limity. Aby byly dodrženy veškeré hlukové limity, mohou být v provozu maximálně dvě ze čtyř sněhových děl.

Začátek letošní lyžařské sezóny se dá očekávat začátkem měsíce prosince. Současně se dá očekávat zvýšený počet stížností obyvatel Zborné na hlučnost lyžařského areálu Šacberk. V létě kdosi přeřízl nosné lano lyžařského vleku ve čtyřmetrové výši (více zde).

Sněhové dělo je stroj na umělou výrobu sněhu a umělé zasněžování ploch. Používá se zejména k tomu, aby lyžařské sjezdovky byly použitelné v období, kdy sice je mráz, ale v příslušné oblasti je nedostatek přirozené sněhové pokrývky. Fungují tak, že se v nich za pomoci kompresoru rozstřikuje vodní mlha do proudu podchlazeného vzduchu. Použití vodních děl vyžaduje náročnou infrastrukturu: dostatečný zdroj vody, nádrže na vodu s čerpadly a rozvodem vody a elektrické napájení. Problémem nočního zasněžování může být hlučnost.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna