Šoférů motorových židliček přibývá. Mohou se chovat jako automobilisté?

 Po veřejných komunikacích měst Vysočiny stále častěji jezdí senioři na motorových vozících. Francouzské hole přes řidítka, bez ochranné helmy si to šine vozík rychlostí chůze prostředkem jízdního pruhu pro motorová vozidla. Zoufalý šofér osobního auta má často při předjíždění motorového vozíku plné ruce práce, aby seniora na vozíku neohrozil.

Pravidla jako pro chodce

Jaká pravidla silničního provozu platí pro tyto řidiče „motorových židliček“? Za volanty motorových židlí se chovají jako kdyby řídili skutečný vůz.

„Z hlediska zákona o provozu na pozemních komunikacích je „senior na motorových židličkách“ chápán jako chodec, tak, jak je uvedeno v § 2 písm. j), cituji: „…chodec je i osoba…..která se pohybuje pomocí motorového vozíku pro invalidy…,“ vysvětlila mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.

Nesmí na chodník

Z výkladu autora zákona plyne, že ostatní účastníci silničního provozu vycházejí z předpokladu, že se tyto osoby se pohybují rychlostí chůze, tj. přibližně 4 km/h.
Z  ustanovení §53/6 (Chůze) dále vyplývá, že osoba, která se pohybuje pomocí mot. Vozíku pro invalidy nesmí na chodníku ohrozit ostatní chodce a nemůže-li užít chodník smí jet po pravé krajnici nebo pravém okraji vozovky.
„Obecně potom lze konstatovat, že vyjma výše uvedeného platí pro osobu pohybující se pomocí mot. Vozíku pro invalidy stejná pravidla jako pro chodce,“ dodala policejní mluvčí Čírtková.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů