Sokol stěhovavý dostane od radních Jihlavy bydlení na náměstí. Zlikviduje holuby?

Radní města Jihlavy schválili speciální bydlení pro sokola stěhovaného na jihlavském náměstí. Zvláštní kovová budka bude ochránci přírody zavěšena na kostel sv. Ignáce z Loyoly. Jde vlastně o budku panelákového typu,  může v ní hnízdit až sedmnáct párů sokolů.

Speciální hnízdní budka na kostel sv. Ignáce vyjde město Jihlava na zhruba tři tisíce pět set korun, na tři tisíce korun vyjde zapůjčení vysokozdvižné  plošiny pro potřeby. Samotnou instalaci provedou zdarma členové Českého svazu ochránců přírody.

Sokol stěhovavý z české přírody téměř vymizel ve druhé polovině 20. století. Pravděpodobně kvůli pesticidům (DDT), které byly používány v zemědělství a dostávaly se přes potravu až do vajec.  Díky zákazu používání DDT a zákazu odstřelu v současné době stavy sokola stěhovavého mírně stoupají.

Protože významná část populace sokolů hnízdí i na továrních komínech, silech a kostelních budovách je velká naděje na brzké obsazení budky na jihlavském náměstí.

Určitou nadějí je pak přirozená likvidace holubí populace na jihlavském náměstí.  Sokol loví téměř výhradně ptáky za letu. Jeho styl lovu není příliš vhodný pro pozemní kořist, proto se k lovu drobných savců uchyluje výjimečně a ptáky na zemi se pokouší donutit vzlétnout. Vrhá se z velké výšky na kořist pod sebou a na kořist útočí svými pařáty. Při střemhlavém letu dosahuje až 300 km/h.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna