Spor o pomluvu: MAFRA versus čest policejního plukovníka

fb1Nejvyšší soud České republiky odmítl dovolání vysočinského redaktora MFDNES Martina Vokáče ve sporu s policejním plukovníkem Petrem Petrem o pomluvu spáchanou tiskem. „Nejvyšší soud zcela přisvědčil stanovisku poškozeného, že redaktor je trestněprávně odpovědný za pomluvy, jichž se jako redaktor dopustí tiskem v rámci své činnosti, kdy tuto odpovědnost nelze svalovat na redakci. Ke zpochybňování vulgárních útoků jichž se ods. Vokáč dopustil vůči zmocněnci poškozeného v souvislosti s jeho činností advokáta, Nejvyšší soud konstatoval, že nemá důvod pochyboval jak o tom, že se tak stalo, ani o tom, jak soudy jednání ods. Vokáče hodnotily,“ uvedl zmocněnec poškozeného plukovníka Petra Radek Ondruš.

Předmětem sporu je novinový článek z října 2012 ve kterém redaktor Martin Vokáč nepravdivě napsal, že byl plukovník Petr Petr ve skupině útočníků, kteří napadli mladíka v průběhu policejního večírku.

V současnosti poškozený plukovník Petr předžalobní výzvou uplatnil po vydavatelství MAFRA nárok na písemnou omluvu, které se od počátku dožadoval. S ohledem na rozhodnutí tehdejšího vedoucího jihlavské redakce MfDnes, nechat ve věci proběhnout trestní řízení byla nemajetková újma poškozenému policejnímu důstojníkovi ještě prohloubena veřejným projednáním.

Současně poškozený plukovník Petr požádal vydavatelství MAFRA, aby se zasadilo o ukončení protiprávních útoků redaktora Vokáče vůči němu i jeho zmocněnci.

„Nemám jiný komentář, než ten, co jsem už řekl: Využijeme všechny zákonné právní kroky,“ sdělil ředitel strategického rozvoje MAFRY František Nachtigall.

„Postoj odsouzeného redaktora Martina Vokáče, který po celé přelíčení včetně odvolání a dovolání odkazuje poškozeného na vydavatelství MAFRA, které dle jeho názoru za jeho protiprávní jednání odpovídá a v návaznosti na rozhodnutí soudu, který poškozeného s jeho nároky odkázal na civilní soud, nedal poškozenému jinou možnost než ods. Vokáčovi vyhovět a obrátit se se svým nárokem na vydavatelství MAFRA.  Vydavatelství MAFRA má nyní od poškozeného k dispozici veškeré podklady, kdy poškozený i nadále preferuje mimosoudní řešení sporu,“ uvedl zmocněnec poškozeného Radek Ondruš.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna