Starosta Tecl: Hokej si musí udržet důvěru zastupitelstva

V havlíčkobrodském sportovním prostředí to vře. Fotbalisté poslali na radnici ostrý dopis (dokument zde) , po hokeji se bude jednat i o dotacích pro fotbal.Havlíčkobrodský starosta Jan Tecl situaci popsal v rozhovoru pro Občasník.

Podpora ODS směrem k havlíčkobrodskému hokeji bude v budoucnu stejná jako dnes?

Určitě budeme podporovat sport. A nejen sport, ale i kulturu. O konkrétních sportech se nebavíme. Mohu zaručit podporu kulturních akcí, sportovních týmů. ODS je na radnici od roku 2006 a za toto období se nemáme za co stydět: vznikaly nové tělocvičny (v Sadech) , nové sportovní hřiště (ulice Wolkerova, Žižkova). Tenisté mají své hřiště, ojedinělé v republice je softbalové hřiště.To jsou zásadní věci, které v Havlíčkově Brodě vznikly v posledních deseti letech.  Jako zásadní vidím podporu dětí a jejich aktivit.

Došlo k určitému zneužití finančních transferů do sportu, hlavně do hokeje. Peníze mládež „posunula“ do A-týmu a A-tým udělal historický výsledek. Trochu švindlem?

Zastupitelé města provedli kontrolu, zjistili pochybení. Nařídili sankci. Bruslařský klub vrací část dotace. Tím to pro mě v tuto chvíli končí. Byli potrestáni. Nemyslím si, že by mělo za chybu dospělých trpět asi dvě stě dětí v hokejovém klubu. Podpora hokeji by měla trvat i nadále. Hokej není jediný, kdo pochybil při čerpání dotací. Celá řada sportovních institucí pochybila a dnes už jim jejich pochybení nepřipomínáme. Chováme se k nim normálně. Každý by měl dostat druhou šanci, ale neříkám, že by měl dostat třetí šanci.

Jakou důvěru má od Vás váš stranický kolega pan Kopic?

Zastupitelstvo města ho jmenovalo členem dozorčí rady a zároveň si ponechalo jednu akcii. Pro přehled a informace. Informace jsme měli po celou dobu. Dostávali jsme výroční zprávy, výsledovku i rozvahu, zprávy představenstva. Pan Kopic splnil úkol, který tam měl. Byl ve společnosti HC Rebel a.s., nebyl členem Bruslařského klubu (mládežnický hokej).

Hokej je v Havlíčkově Brodě vnímán jako láskyplné dítě ODS?

To si vůbec nemyslím. Musím se podívat na výsledek hlasování, zda kolegové hokejový klub podpořili. Takto to nevnímám, že by hokej měl podporu ODS.

Třeba se sejde místní rada ODS a rozhodne o stranické podpoře hokeje v klubu zastupitelů?

Takhle to nefunguje. Hokej nemá ve straně žádnou prioritu. Osobně si vážím toho, kolik slavných hokejistů  bylo vychováno v Havlíčkově Brodě, ale že by měl hokej prioritu to ne.

Všichni sportovci v H. Brodě si přejí, aby je měl při rozdělování dotací pan starosta stejně rád jako hokej a dostali stejné dotace jako hokej?

To úplně tak nejde. Nejde dávat všem stejně.

Co by měl hokej dělat, aby si udržel důvěru radnice?

Až bude příště vyúčtovávat městskou dotaci, musí být všechno v pořádku. Kdyby to tak nebylo, tak se bojím ztráty důvěry nejenom mojí, ale i ostatních zastupitelů.

Teď se rozmohla určitá móda, žádat stejné dotační podmínky jako hokej. Jak to zařídit, aby sporty dostaly stejné podmínky jako hokej?

Celá řada sportů k tomu má rozumný přístup. Vnímám to jako nedorozumění s fotbalisty: věřím, že se sejdeme snad už za pár dní. Zatím jsme si dopisovali, respektive fotbalisté nám poslali vzkaz přes média. Chceme se s nimi sejít a věřím, že nakonec dojdeme k rozumné dohodě. Mě mrzí přístup fotbalistů. Budu se fotbalistů ptát, proč zvolili takto nešťastné řešení. Uvidíme.

Už jste dostal od hokejistů permanentní vstupenku?

Nabídku permanentky jsem dostal, ještě jsem ji nevyužil. Na fotbale jsem byl, když se hrál Tománkův memoriál.

Havlíčkobrodský deník píše o boji lidovců s hokejem, jak to sledujete? Nemůžete lidovcům jako koaličním partnerům domluvit, aby přestali bojovat s hokejem?

Tak jako nedomlouvám zastupitelům ODS, jak mají hlasovat, nedomlouvám ani koaličním partnerům. Myslím, že to není boj, je to vedeno snahou o jiný způsob financování. Aktivity pana místostarosty Čeňka Jůzla bych určitě bojem nenazval.

Co vyvolat koaliční jednání o společné politice koalice na radnici směrem k financování sportu?

Není to o tom, jak to chce koalice, ale jak to chce celé zastupitelstvo. Aby byla šance na dlouhodobější práci a neměnila se pravidla financování sportu s každou změnou koalice.

Jaký výraz používat pro dopis fotbalistů na radnici? Žádost, obchodní nabídka, požadavek nebo ultimátum?

Musíte se zeptat fotbalistů, kolegové v zastupitelstvu byli z dopisu velmi zklamáni. Vnímáme to jako nešťastné vyjádření. Především ta podmínka, že nebudou pokračovat v činnosti ve vedení oddílu. Osobně bych na jejich místě takto nejednal.

 

 

 

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna