Stát pomůže s dopravními stavbami na Vysočině. Kvůli Dukovanům

Aby mohla vláda postavit další bloky jaderné elektrárny Dukovany, musí kraj Vysočina zajistit realizaci důležitých dopravních staveb na Vysočině. Tyto stavby budou sloužit k přepravě  nadrozměrných a těžkých kompozit (NTK) pro dostavbu nového jaderného zdroje (NJD) jaderné elektrárny Dukovany (EDU) po silnicích ve vlastnictví kraje Vysočina.

Podle informací serveru Občasník jde především o tyto novostavby:

obchvat města Brtnice v kategorii S 9,5; délka 3,6 km; 2 mosty
obchvat obce Zašovice v kategorii S 9,5, délka 2,5 km; 1 most
obchvat obce Slavětice v kategorii S 9,5; délka 2,8 km, 1 most
Skuhrov odstranění a následná výstavba mostu přes silnici I/38

V roce 2017 se při jednání v jaderné elektrárně shodli členové stálého výboru pro jadernou energetiku na tom, že nový blok jaderné elektrárny bude investovat ČEZ či stát, odpadla tak možnost, že by investici zajistil zahraniční investor.

Například obchvat Brtnice je v plánu minimálně 10 let. Kvůli přemostění velkého údolí ho ale dosud nikdo nechtěl zaplatit. Jeden z mostů na obchvatu Brtnice má mít výšku 37m.

Podle harmonogramu bourání a výstavby mostu ve Skuhrově lze odhadovat období přepravy nadrozměrných komponent do Dukovan na rok 2029.

práce

Reálná životnost zařízení elektrárny Dukovany má skončit v roce 2037. Pokud do té doby nebude náhrada, tak  hrozí sociální problémy, neboť na elektrárnu jsou navázány tisíce pracovních míst. Stavba nových bloků je při dnešních cenách elektřiny ztrátová záležitost. Společnost ČEZ odmítá tuto investici platit ze svého a stát nechce převzít odpovědnost.  Může existovat i „plán B“, kdy se ČEZ připravuje na prodloužení provozu stávajících bloků až do roku 2045, ač původně měly být jejich provoz ukončen v roce 2035.

Výstavba nových bloků jaderné elektrárny Dukovany by mohla začít přibližně v roce 2025 a skončit asi v roce 2035. V roce 2017  byla v rámci krajského úřadu Kraje Vysočina ustavena komise, která se bude zabývat rozvojem jaderné elektrárny. Prvním předsedou je hejtman kraje Jiří Běhounek. Jejím cílem je vytváření tlaku na instituce, které by mohly urychlit stavbu nového bloku.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna