Stavební úřad řeší odvolání u „rezidence Vrchlického“

MIROSLAV MAREŠ

Proměnu bývalých vojenských kasáren na ulici Vrchlického na moderní rezidenční blok s podzemním parkovištěm zastavilo odvolání ve stavebním řízení. Bylo podáno  „z důvodu nesouladu záměru s platným územním plánem a z důvodu namítaného údajného omezení účastníků řízení na jejich právech se k řízení vyjadřovat, seznamovat se s podklady a doklady v územním řízení,“ stojí v rozhodnutí Stavebního úřadu.

Soused namítá rozpor s územním plánem

Jeden ze sousedů ve stavebním úřadu uplatnil například námitku:

„Navržená stavba zásadně mění funkční využití plochy z OV na hromadné bydlení, je tedy zásadně odlišným funkčním využitím proti schválenému a projednanému územnímu plánu města jak s veřejností, tak s dotčenými orgány státní správy. V textové části UP města je pak mimo jiné jako přijatelná činnost uvedena obytná, není zde však odsouhlaseno, že může být změněna dominantní funkce daného území. Dále pak nerespektuje navržená výstavba stávající uliční čáry zástavby ulice 17.listopadu a Leoše Janáčka, nprespektuje hmotu stávající zástavby v navazujícím území jak požaduje schválená závazná část územního plánu města,“ stojí v podnětu pro Stavební úřad.

První reakce

Na jihlavské radnici má územní plán v kompetenci náměstek Vratislav Výborný (ČSSD).

„Vím, že v této době bylo podáno odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí na popud jednoho z  účastníků řízení. Jak se další jednání vyvine, a jaké případné změny v projektu nastanou, to nemohu předvídat. Samospráva do těchto řízení nemůže a nesmí vstupovat. Na druhou stranu stávající objekt znám a nemyslím si, že by ho někdo rekonstruoval  pro původní využití,“ uvedl náměstek Výborný. Zároveň náměstek Výborný podotkl, že není detailně seznámen s konkrétní podobou projektu.

Odvolání je podle radního Beke nástroj pro toho kdo má pocit, že došlo k pochybení. „Odvolací orgán rozhodne. Jen bych byl rád, aby to nebylo rozhodnutí alibisticky pouze procesní (což je dnes častou praxí), ale kdyby skutečně reagovalo na konkrétní body stížnosti občana. Neznám podobu projektu tohoto území, ale stoprocentně revitalizaci tohoto území podporuji. Mrzí mne, že neproběhla veřejná (odborná i laická) diskuse nad konceptem či ještě před ním (nebo o ní nevím), která by zcela jistě přinesla mnoho kvalitních podnětů i informací pro developera“, dodal radní Beke (ODS).

Lidovecký architekt: určitě nebourat!

Ostře se proti zbourání staré vojenské budovy a výstavbě moderního rezidenčního bydlení vymezil lidovecký zastupitel a architekt Martin Laštovička. Podle architekta Laštovičky by bylo vhodné uvažovat o citlivém zakomponování staré budovy do novostavby rezidenční bytové výstavby.  „v jihlavě chybí genius loci. Hodně se bouralo a bourá, mizí stavby z devatenáctého století. A s tím mám problém,“ sdělil zastupitel Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Stanovisko města Jihlavy a pohled místních politiků doplňujeme.

Co číst dál?

Neformální setkání koalice a opozice: na židli primátora seděl Kolář

Mayer (ANO): Přemýšlíme, zda primátor koná „s péčí řádného hospodáře“

Zastupitelstvo Jihlavy řešilo nejchmurnější vodárenské vize budoucnosti

Programové prohlášení Rady města Jihlava dosud není. Pracuje se na něm?

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna