SÚRAO vyměnilo ředitele a vyčíslilo náhrady obcím Vysočiny za další průzkumy jaderného úložiště

Jan Prachař (SÚRAO)

Od úterý 19.2.2019 je novým ředitelem SÚRAO JUDr. Jan Prachař.

„Před SÚRAO stojí velké úkoly. Vypořádat se s negativními ohlasy na postupy SÚRAO v lokalitách, zlepšit komunikaci, připravit zákon o zapojení obcí, představit budoucnost a rozvojové perspektivy, které SÚRAO s projektem hlubinného úložiště přináší,“ uvedl Jan Prachař.

SÚRAO je státní organizace, musí postupovat transparentně a předvídatelně. Je potřeba změnit komunikaci a začít dělat osvětu těch činností, které má SÚRAO na starosti. Radioaktivní odpady nejsou jenom vyhořelé jaderné palivo, ale vznikají i ve zdravotnictví, průmyslu a výzkumu. Stejně jako s jinými odpady, je potřeba s nimi zodpovědně nakládat a vyřešit jejich životní cyklus.

Blíží se termín zúžení výběru vhodných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště ze současných devíti na čtyři. V případě postupu do dalšího kola výběru čekají na obce z lokalit Vysočiny další miliony korun jako vládní kompenzace.

Například lokalita Horka na Třebíčsku by si devět obcí z okolí Budišova jen v příštích čtyřech letech rozdělilo přes třiaosmdesát milionů korun.

V případě výběru dalšího průzkumu na lokalitě Hrádek čeká na šest obcí v okolí Dolní Cerekve přes šestašedesát milionů korun.

U lokality Kraví hora na Žďársku je vládní nabídka pro deset dotčených obcí vyčíslena na částku přes osmaosdesát milionů korun.

Pokud do dalšího kola výběru hlubinného úložiště postoupí lokalita „Na Skalním“ v okolí Jaroměřic nad Rokytnou, pak šest obcí rozdělí částku téměř třiasedmdesát milionů korun.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna