SVAK Jihlavsko zdražuje vodu a chystá tvrdé vyjednávání s Jihlavou o investicích

Zdražení vody je tu! Šedesátá valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací zvýšila ceny za vodné a stočné o 2,5%. Cena vodného a stočného se zvedne ze stávajících 80,44 Kč na 82,48 Kč bez DPH za tisíc litrů pitné vody z vodovodu a současně za její odvedení do kanalizace a vyčištění.  I s DPH prolomila cena vody hranici 93 korun, od července bude Vodárenská a.s. účtovat svým odběratelům 93,44 Kč /kubík.

SVAK bere zisky, náklady chce po Jihlavě

Mezi vedením Svazu vodovodů a kanalizací dojde k vyjednávání o podmínkách součinnosti při opravě ulic Seifertova, Wolkerova a Telečská. Starostové členských obcí odhlasovali mandát pro vedení SVAKu, aby vyjednávalo o úhradě opravy vodovodů se Statutárním městem Jihlavou. Zákon o vodovodech a kanalizacích přitom hovoří naprosto jasně:

„Opravy a údržbu vodovodních přípojek a kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství zajišťuje provozovatel ze svých provozních nákladů.“

Ovšem od starostů členských obcí SVAKu zní naprosto odlišný argument:

„Jsou to vodárenské přípojky občanů Jihlavy, tak ať to zaplatí město Jihlava!“

U jednoho rodinného domu nebo činžovního domu jde o částku kolem osmdesáti tisíc korun. Zemní práce bagrem se budou dělat v hloubce několika metrů pod povrchem. Jakmile se na povrchu udělá nové silnice, nebude možné asi deset let zasáhnout do povrchu silnice z důvodu dotačních podmínek.

Na ulicích Seifertova, Wolkerova a Telečská může jít odhadem o několik stovek vodárenských přípojek, které se musí znovunapojit na vyměněné potrubí ve vlastnictví Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Bezpodmínečně nutná je koordinace stavebních prací na vodovodu s opravou vozovky.

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko pobírá od Vodárenské a.s (provozovatel). nájemné jako vlastník kanalizace. Přestože Zákon o vodovodech a kanalizacích jasně stanovuje pravomoce a povinnosti, chystá se SVAK Jihlavsko i nadále pobírat zisky z provozování vodárenské kanalizace, přičemž náklady na údržbu má podle představ starostů členských obcí platit město Jihlava.

Noviny mlčí

Přibližně týden před konáním valné hromady informovalo vedení města Jihlavy místní noviny o problémech s přípravou rekonstrukce ulic Wolkerova a Telečská. Do regionálních novin se ale informace nedostaly (více zde).

Případnou dohodu SVAKu Jihlavsko a města Jihlavy o rekonstrukci vodovodu musí schválit červnové jednání jihlavského zastupitelstva. Zatím není dohodnuto ani jediné písmenko.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna