Synagoga může změnit priority Velkého Meziříčí

Místní politika je otázkou nastavení priorit. Ve Velkém Meziříčí se objevila příležitost změnit osud židovské synagogy, která od sametové revoluce funguje jako vietnamská tržnice. Nedůstojný osud kulturní památky sloužit jako tržnice vyvolává pravidelné tlaky veřejného mínění na místní politiky „něco s tím udělat“.

Očekávané velké investiční akce jsou především projektování krytého bazénu, rekonstrukce zimního stadionu. Opozice by ráda rokovala o možnosti nákupu historické budovy luteránského gymnázia. Nákup luteránského gymnázia by město vyšel asi na dvacet milionů korun.

Už v červnu budou zastupitelé rokovat o možnosti zařadit synagogu vedle bazénu, zimního stadionu a luteránského gymnázia mezi priority města.

Péče řádného hospodáře ovšem donutí zastupitele deseti tisícového města zredukovat priority ze čtyř na jednu až dvě.

Zastupitelé se mohou shodnout například na zpomalení nebo úplném zastavení příprav výstavby krytého bazénu. V koaličním prohlášení mohou být sliby o bazénu nahrazeny sliby o synagoze.

Jenže měnit sliby půl roku po volbách není úplně jednoduché. Není jistý „nákup za korunu“ ani podobný typ nákupu. Není jisté ani budoucí využití synagogy ke kulturním účelům města. K tomu slouží kulturní dům a městská organizace Jupiter club. Mnoho neznámých v budoucnosti synagogy ve službách města.

Synagoga tak může mít politickou roli rozbušky koaličních vztahů místní politiky. Koalici chybí jasná pravidla pojištěná koaliční smlouvou pro řešení osudu synagogy.

Pokud opozice podpoří myšlenku úplného nákupu nebo alespoň využití synagogy pro potřeby města, mohou nastat uvnitř koalice nové rozložení politických sil. Opozice získá alespoň nepřímý vliv na rozhodování radních města skrze politickou podporu v zastupitelstvu. To je první krok k navázání nových politických vztahů, které mohou časem vyústit až ve výměnu radních města jako v minulém funkčním období.

Život je otázkou priorit, politika je věcí mocenských dohod. Pokud vzniknou v zastupitelstvu mocenské dohody o synagoze a jejím osudu, může to být první předzvěst změn v místní politice.

AKTUALIZOVÁNO: Hokejista Milan Nový potvrdil zájem pomoci se záchranou velkomeziříčské synagogy. Více přímo zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna