Tajemství vlády ČSSR: bunkr s rozhlasovým vysílačem na Vysočině

Okupace území Československa spojeneckými vojsky roku 1968 ukázala mimo jiné i jednoduchost umlčení vlády. Stačilo vypnout televizní a rozhlasové vysílání. Už roku 1969 začíná výstavba vládního objektu S7 na okraji Třeště na Jihlavsku. Při stavbě bunkru S7 se vlivem trhacích prací ztratila voda ze studní v Třešti (více zde).

Vládní bunkr S7 byl od poloviny sedmdesátých let určen pro řízení státu v době krizových situací. Poskytl by úkryt pro několik stovek osob na dobu i několika týdnů.

Pohled na hlavní sál velitelského stanoviště bunkru S7

 

Bunkr S7 měl i mladšího bratra v podobě objektu v nedalekém Stonařově. V něm byly ukryty součásti přenosného rozhlasového vysílače poháněného naftovým generátorem (více zde)

Vládní bunkr S7 měl rozsáhlou protivzdušnou obranu. V lesích nad Třeští měla bojové stanoviště baterie protiletadlového kompletu KUB (krycí označení „malá Jihlava“, stanoviště Pouště). Ještě o kus dál od Třeště bylo stálé stanoviště „Vraní hůrka“ nad obcí Vílanec. Tady měla stálou službu bateríe raketového protiletadlového kompletu „KRUG“ s dostřelem raket do výše přes dvacet kilometrů (více zde).

V případě válečného stavu ČSSR by „malí bratři“ KUB s velkými bratry KRUG dokázali vytvořit bezletovou zónu kolem vládního bunkru Třešt o poloměru asi padesáti kilometrů. Rakety byly na pásových podvozcích schopné měnit palebné stanoviště během pár minut.

Vládní a stranické stanoviště pro krizi

Objekt S7 by dokázal představitelům vlády ČSSR nebo Komunistické strany Československa poskytnout potřebnou ochranu i možnost řízení státu v době krizové situace. Přes telefonní linku by patrně bylo možné přenášet projevy představitelů státu na přenosný vysílač provizorně postavený ve Stonařově. Z něj by pak vysílání mohly přebírat další rozhlasové vysílače.

Fotografie z bunkru S7 najdete na profilu Občasníku v sociální síti zde.

Fotografie menšího bratra bunkru S7 jsou zde.

Seznam místností bunkru S7 najdete zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna