Tajemství vlády ČSSR: TV-Javořice dostala vysílací licenci už roku 1968

Server Občasník si dovoluje oznámit rozhodnutí vlády ČSSR o udělení vysílací licence pro TV-Javořice. Stanice vysílala v srpnu 1968 úřední zprávy a prohlášení vlády ČSSR po vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy na území republiky. Její televizní vysílání bylo možné přijímat na Vysočině.

Televizní vysílač Javořice stojí uprostřed hlubokých lesů Vysočiny na stejnojmenném. Cesty k němu v srpnu 1968 okupačním tankům vojsk Varšavské smlouvy zatarasili padlé stromy. Jen jediná značně klikatá cesta s mnoha rozcestími byla volná. Cestu znali jen místní lidé, kteří vozili zprávy na vysílač Javořice.

Ze stolního telefonu vymontoval technik mikrofon, gamofon posloužil jako zesilovač. Zvukový signál byl na světě. Televizní kamera na Javořici nebyla, vysílal se monoskop jako s vyrobeným zvukovým signálem. Z televizních přijímačů se k lidem Vysočiny dostávalo svobodné zpravodajství o událostech v rpnu 1968.

Technik se stal televizním hlasatelem místních zpráv, které dostával telefonicky na zvláštní telefonní číslo od představitelů Místních národních výborů o situaci na Vysočině.

Statečnost televizního technika ocenila vláda ČSSR udělením televizní licence v dobách hlubokého socialismu. Dokonce dvojjazyčně, aby tomu okupanti rozuměla. Podobnost s obdobím Protektorátu Čechy a Morava nemusela být čistě náhodná. Lidé se naučili rozumět i dvojsmyslům a číst mezi řádky.

Rukopisné vzpomínky televizní hlasatel zaznamenal pod názvem „Černý týden 1968“.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna