TATRA upozorňuje Vysočinu na další problematický nákup sypačů za sto milionů

Server Občasník se rozhodl ověřit informaci hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka o dopisu českého výrobce (nebyl jmenován) pro vedení Kraje Vysočina. Nepsala náhodou něco kopřivnická Tatrovka na Vysočinu?

Úplné a neupravované vyjádření mluvčího Tatry Kopřivnice Andreje Čírtka:

„Potvrzuji, že předseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS Ing. Petr Rusek poslal dopis členům Rady kraje Vysočina, ve kterém radu upozorňuje, že několik parametrů v zadávací dokumentaci veřejné zakázky „Nákladní technika na údržbu komunikací Kraje Vysočina“ eliminuje ze soutěže jediného domácího výrobce užitkových automobilů, kopřivnickou automobilku TATRA TRUCKS. Zadavatelem zakázky je příspěvková organizace Krajská správa a údržba silnic Vysočina (nadále SÚS). Jde o nákup 21 vozidel v očekávané hodnotě 105,45 miliónu Kč bez DPH. Parametry eliminující Tatru přitom nemají vliv na základní funkčnost vozidla vzhledem ke sledovanému účelu, kterým je údržba silnic. Spíše se jedná o individuální komfortní přání a preference zákazníka dle informací, které získává z tržního prostředí.

fbKlíčovým parametrem diskriminujícím Tatru je požadavek SÚS, aby průměr zametacího válce, který je umístěn pod vozidlem a slouží k odklízení nečistot z vozovky, byl 400 mm. Tento požadavek automobily Tatra nemůžou splnit, paradoxně díky unikátní technologii svého podvozku s centrální nosnou rourou, která zajišťuje větší odolnost vozidla v náročných podmínkách. Ta umožňuje instalaci zametacího válce do průměru 350 mm, což je průměr běžný a pro daný účel zcela dostačující. Tato skutečnost je velmi dobře známa jak SÚS jako dlouhodobému uživateli vozidel Tatra, tak samozřejmě naší konkurenci.

Nejde nám jenom o komerční rozměr této zakázky. Jedná se o věc principu, kdy nelze v zájmu prosperity a budoucnosti naší země tolerovat, aby domácí výrobce byl diskriminován.

Automobilka TATRA TRUCKS v současné době zaměstnává 1350 lidí, nepřímo u českých dodavatelů vytváří cca 5000 pracovních míst (to doložila analýza společnosti  EY (Ernst&Young)“.

Mluvčí kraje Vysočina Monika Brothánková potvrdila přijetí dopisu z automobilky Tatra a jeho postoupení radním Kraje Vysočina. „Předjímat další postup by bylo v současné době pouhou spekulací,“ dodala Brothánková

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna