Třebíč dostala vysokou pokutu za skrytou diskriminaci v autobusovém tendru

Město Třebíč dostalo jednu z největších pokut v historii města i kraje Vysočina. Podle nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musí Třebíč zaplatit jeden a půl milionu korun za chyby v tendru na provozovatele městské hromadné dopravy.

Problematický požadavek na komfort

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) shledal jako problematický pouze požadavek na to, aby měl vybraný dopravce po celou dobu veřejné zakázky pro svůj vozový park zajištěna krytá stání. S tímto stanoviskem (ÚOHS) město Třebíč nesouhlasí. Cílem tohoto požadavku bylo zajistit, aby autobusy nevyjížděly v zimních měsících na trasu zamrzlé či zasněžené a byl tak dodržen důležitý komfort, na který jsou cestující v Třebíči zvyklí.

Město Třebíč využije všech právních prostředků v rámci správního řízení a případně správního soudnictví ke zrušení daného rozhodnutí.

Nebývale vysoká pokuta

„Úřad náš postup označil za skrytou diskriminaci,“ uvedl starosta Janata. Diskriminace se podle ÚOHS mělo město Třebíč dopustit tím, že zvýhodnilo současného uchazeče s vlastním krytým stáním. Podle starosty Janaty mohl požadavek města Třebíč na kryté stání splnit i nový uchazeč bez větších komplikací, kdyby vyvinul přiměřenou aktivitu.

„Nedomníváme se, že by náš postup byl skrytě diskriminační. Připravujeme rozklad a podáme ho do patnácti dnů,“ uvedl starosta Janata (KDU-ČSL).

„Z městský peněz pokuta nepůjde i kdyby byla pravomocná. Je to záležitost administrátora soutěže, kterým byla advokátní kancelář Kruták,“ dodal místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).

Radnice vítá postup kontroly

Tisková zpráva třebíčské radnice chválí postup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže:

„Město Třebíč vítá, že Úřad po provedeném šetření uznal, že výběrové řízení proběhlo v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ stojí v tiskové zprávě města Třebíč.

Stanoviska politických stran a zastupitelů zjišťujeme.

 

 

 

 

Jedna odpověď
  1. Josef 51

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna