Třebíčská nemocnice bojuje s výskytem baktérie Clostridium difficile

Třebíčská nemocnice se potýká se zvýšenými finančními náklady na léčbu baktérie Clostridium difficile.  Podle informací Občasníku stojí baktérie za zvýšeným výskytem nozokomiálních infekcí především v 1. čtvrtletí roku 2016, kdy počet výskytu těchto infekcí dosáhl celkového počtu případů za rok 2015.

„Měli jsme v třebíčské nemocnici o trošičku vyšší počet onemocnění, ale nemuseli jsme přijmout mimořádná opatření,“ uvedla epidemioložka třebíčské hygieny Hana Pavlasová.

Infekce vyvolané touto baktérií představují obrovskou finanční zátěž pro zdravotnická zařízení, dlouhodobé pobyty v nemocnici a nákladná opatření na izolaci mají za následek náklady ve výši přibližně 8000 eur na každý případ (údaje ze SRN).

„Postižení pacienti bývají starší lidé. kteří mají i jiná onemocnění spojená s věkem a může u nich docházet poměrně často i k recidivě onemocnění. Z tohoto důvodu bývá léčba celkově komplikovaná, dlouhodobá a finančně nákladnější,“ vysvětlil mluvčí třebíčské nemocnice Petr Palovčík.

Onemocnění se někdy říká „nemoc z léků“, které způsobuje průjem nebo jiná onemocnění trávicího traktu v situacích, kdy je běžná střevní mikroflóra potlačena antibiotiky. Infekce jsou spojeny s dlouhodobými pobyty v nemocnici a v případě nepříznivého vývoje onemocnění mohou být dokonce smrtelné.

Pro prevenci rozsáhlého propuknutí infekce je důležité, aby se v nemocnicích a pečovatelských institucích dodržovala všeobecná hygienická pravidla, zejména pak předpisy týkající se hygieny okolního prostředí a hygieny rukou.

Výskyt baktérie pro třebíčskou nemocnici znamená především  nárůst nečekaných finančních nákladů nemocnice za dezinfekce, praní prádla a úklid.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna