Třešť slavila nadvakrát konec války. Aby se nepoprali?

Už několik let jsou v Třešti dvojí oslavy konce války. Komunisté slaví samostatně obvykle pátého května, Třešť sedmého května vzpomíná na oběti konce války z řad místních občanů.

Pátého května 1945 převzal v Třešti veškerou moc revoluční národní výbor. Osádku četnické stanice revolucionáři poslali 5.5.1945 domů s odůvodněním, že už nebudou četníky potřebovat. Druhý den došlo ve městě k nepokojům a násilí ze strany Čechů proti místním Němcům. Němci byli davem zbyti na místním náměstí. Krátce po tomto násilí byli četníci znovu povoláni revolučním národním výborem do služby. Sedmého května do Třeště vtrhl oddíl SS, který na vězeňském dvoře postřílel třicet tři místních občanů.

Dvojí vzpomínkové akce

Tradičně už pátého května vzpomínají na události konce války místní komunisté. Údajně tak uctívají výročí převzetí komunistické moci v Třešti. Letošního vzpomínkového aktu se účastnila například komunistická europoslankyně Kateřina Konečná nebo předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Komunisté ve vzpomínkovém průvodu (5.5. 2015)

 

Dlouhé desítky let prožívala Třešť jedinou společnou vzpomínkovou akci. Až do období minulého starosty Vladislava Nechvátala, který údajně nedovolil projev komunistického funkcionáře. A od té doby slaví komunisté samostatně.

Vzpomínky pod praporem Klubu českého pohraničí

Sedmého května pak Třešť slaví konec války podobným pietním aktem jako před nimi komunisté. Ve vzpomínkovém průvodu nechyběli zástupci Kraje Vysočina, starosta Třeště Vladislav Hynk, poslanec Vít Kaňkovský, senátor Miloš Vystrčil a další hosté. Projevy hostů vesměs podobné na obou vzpomínkových akcích.

 

 

 

Vzpomínková akce Třešť 7.5.2015

 

Jedinou vzpomínkovou akci na události konce války asi Třešť dlouho nezažije. Komunisté slaví sami a po svém, Třešť také.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna