KOMENTÁŘ: Třináct variant cenové kalkulace vody pro rok 2013

MIROSLAV MAREŠ

Konec roku 2012 byl pro jihlavské vodárenství přelomový. Z dobrovolného svazu měst a obcí Jihlavska (přes tři desítky členů) se chystala odejít Jihlava – největší člen. Odnést si chtěla svůj vodárenský majetek v hodnotě přes miliardu korun. O svůj vodárenský majetek se krajské město chtělo starat samostatně. Znamenalo to rozpad jednotné vodárenské soustavy v podobě, jak byla naprojektována a postavena v dobách socialismu. O vodárenskou soustavu Jihlavska se starala a dosud stará Vodárenská a.s. I tady způsobil odchod Jihlavy a následný rozpad jednotné vodárenské soustavy netušené starosti. Především při cenových kalkulacích vody pro obyvatelstvo. Vodu pro obyvatelstvo si nově měli jako zboží předávat dva vlastníci trubek – SVAK Jihlavsko a krajské město Jihlava.  Krajské město Jihlava zřetelně dávalo najevo zájem vybrat si vlastního hospodáře a správce vodárenského majetku. Pro SVAK Jihlavsko spravuje majetek Vodárenská a.s. – obdoba komunálního podniku z dob socialismu.

Cenový výpočet kalkulace vody pro obyvatelstvo byl na podzim roku 2012 složitý, skončilo období jistoty a začalo období nejistoty.  Na podzim roku 2012 vodaři usilovně počítali cenový model pro dva vlastníky. Podle velmi kusých informací existovalo na podzim 2012 až třináct (a možná i více) variant výpočtu ceny vody.

Od valné hromady v prosinci 2012 už existovala jediná možnost, jak udržet jednotnou cenu vody na Jihlavsku v jednotné přenosové soustavě. Brzdit, bránit a blokovat vydání vodárenského majetku  Jihlavě a tím zachovat jednotnou cenu vody. Cenu vody předané jinému vlastníkovi totiž neuměli a možná dosud neumějí vodaři vyčíslit? Nebo nechtěli?

Teprve s odstupem několika let je možné pokusit se o rekonstrukci událostí vodárenské revoluce na Jihlavsku z přelomu let 2012 a 2013. Místo monopolu vodařů začalo vznikat tržní prostředí, kde cena stanovuje zájem i nezájem spotřebitelů o služby.

Máte informace o způsobu a výpočtech ceny vody pro rok 2013? Viděli jste cenové modely předložené Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko? Ozvěte se na email redakce@obcasnik.eu !

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna