Tušení souvislosti: Masakru na Budínce předcházel útok ordnerů na české sedláky

Poválečnému masakru na louce Budínka zřejmě předcházely projevy národnostní nevraživosti mezi místními Čechy a Němci. Před několika lety objevila Policie České republiky na louce u Dobronína lidské ostatky v hromadném hrobě. Potvrdila se pravdivost líčení poválečných událostí masakru německých obyvatel z okolí Dobronína v knize německé spisovatelky Hermy Kennel „Bergersdorf“ .

V těsném sousedství Dobronína byla osada Německá Střelecká ( tehdy Deustche Schützendorf – dnes součást Dobronína). V Dobroníně vedle sebe žili čeští i němečtí sedláci, většina statkářů byla německé národnosti. Dobronín i sousední vesnice patřily do německého národnostního Jihlavského jazykového ostrova (Iglauer Sprachinsel).

Louka na Budínce – místo poválečného masakru obyvatel německé národnosti

V noci z 10. na 11. června 1939 kdosi rozbil kamenem okna u tří místních sedláků české národnosti: Václava Hintenause, Františka Nováka a Františka Bártla.

Po oznámení incidentu četnickou stanicí na Oberlandrát v Havlíčkově Brodě přijelo incident vyšetřovat pět úředníků a čtyři členové Schupo (Schutzpolizei). Zjistili, že se krátce před incidentem konala schůze místních ordnerů v hostinci Janko.

Velitelem místního oddílu SA (Sturmabteilugen) byl učitel Altrichter z Dobronína. Vyšetřovatelům označil jako pachatele útoku kočího Wenzela Weinfurtera, který se posléze přiznal k útoku na domy českých sedláků.

Jako spolupachatelé Weinfurtela byli  odvezeni do vyšetřovací vazby ve vězení v Havlíčkově Brodě ještě kominík Franz Görner a kočí Neubärtl. Pachatelé se ve vyšetřovací vazbě doznali k útoku na obydlí českých sedláků. Jako důvod svého činu uváděli předchozí útlak Čechů v období Československé republiky.

Trojice německých výtržníků byla ve vězení až do amnestie říšského kancléře Adolfa Hitlera ze dne 9.9.1939. Krátce po vyhlášení amnestie byli propuštěni.

 

 

Červen 1939.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna