Úřednická válka radnice s městskými vodaři Jiřího Benáčka

Kolem městské vodárenské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK) je opět mimořádně živo.

Vedení jihlavské radnice avizuje mimořádnou tiskovou konferenci k zahájení trestního stíhání předsedy představenstva JVAKu a náměstka primátora Jaromíra Kaliny a jednatele městské společnosti JVAK Jiřího Benáčka.

Před časem sepsala skupina jihlavských úředníků podnět orgánům činným v trestním řízení. Kolem těchto aktivit panuje přísné mlčení, vedení radnice uvalilo dočasné informační embargo i informace k trestnímu stíhání vedení radnice.

logo JVAKCelá kauza trestního stíhání zřejmě nepřímo souvisí i s nuceným odchodem tajemníka jihlavské radnice Lubomíra Dohnala. Pod jeho vedením úředníci rozhodovali proti zájmům města a odmítali zkolaudovat nově postavenou kanalizaci. Jihlavě začínala „hořet“ dotace, naštěstí zasáhl Krajský úřad a kolaudaci jihlavské kanalizaci předal do Třebíče. Třebíčští úředníci zkolaudovali dotovanou kanalizaci doslova na poslední chvíli. Potíže Jihlavě dělala manželka tajemníka Dohnala v roli úřednice vodoprávního úřadu.

Klíčovým pro trestní stíhání je zřejmě spor o tom, co má JVAK dělat pro radnici „za paušál“ a co „za peníze navíc“. Vedoucí odboru správy realit v době vánočních svátků navštívila jihlavského primátora na dovolené, aby jej informovala o situaci. Pak se ocitla ve stavu dlouhodobě nemocných.

Na základě podaného oznámení si policie předvolala některé úředníky a politiky z jihlavské radnice k podání úředního vysvětlení. V mezičase došlo k rozpadu koalice a odchodu ODS po dvaadvaceti letech vlády z jihlavské radnice. Politické spory v koalici gradovaly. Po nástupu hnutí ANO byla výměna na postu tajemníka radnice jednou z nepsaných dohod pro společnou vládu hnutí ANO a sociálních a křesťanských demokratů.

Nový tajemník by měl zklidnit situaci na jihlavském Magistrátu a obnovit dobré důvěru úředníků radnice k jednatelům městských společností i vedení radnice. Možností je i zrušení celého procesu výběru tajemníka. Pak by zřejmě dovládl do konce funkčního období současný tajemník radnice Karel Hadrava.

Pro další fungování jihlavské radnice budou klíčová i nejbližší rozhodnutí vedení města o fungování městské společnosti JVAK. Trestní stíhání představitele vedení města může nastartovat uragán změn na radnici.

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna