(FOTO) Úředníkům Magistrátu chybí jasné pokyny vedení města k výstavbě chodníku

Postavit chodník nebo cyklostezku? Úředníkům jihlavského Magistrátu chybí jasné pokyny, jak postupovat při rekonstrukci chodníku na ulici Hamerníkova v Jihlavě (na straně ulice blíže sídlu Policie ČR). Rekonstrukce chodníku za více než tři čtvrti milionu korun byla plánována na rok 2018, ale zřejmě se nestihne.

Úředníci odboru dopravy jihlavského Magistrátu totiž nedostali od vedení města jasný pokyn, zda má jít o obyčejnou rekonstrukci původního chodníku nebo o vybudování cyklostezky v souladu s plánem revitalizace Sídliště I.

V jiné ulici města odbor dopravy jihlavského Magistrátu nově umístil značku zákaz stání, k odstranění nepomohl ani protest místních občanů v podobě petice (více zde).

 

Sídliště I na tehdejším okraji Jihlavy vzniklo jako lék na  na řešení bytové krize zprůmyslněním stavebnictví a koncentrací výstavby do velkých sídlištních celků. Typizované obytné domy se v nich začaly stavět jako na běžícím pásu, tzv. proudovou metodou. Domy na sídlišti I byly postaveny z cihel.

Rozvoj města na místě bývalého vojenského cvičiště předpokládal již meziválečný regulační plán brněnského funkcionalisty Bohuslava Fuchse. Na aktualizovaném Fuchsově plánu z poválečné doby najdeme širokou reprezentativní třídu, dnešní ulici Vrchlického, rozdělenou pásem zeleně. V představách architekta tuto třídu lemovaly veřejné budovy a areál škol.

plán lidiUcelený plán bytové výstavby pro tuto lokalitu vznikl v roce 1955 pod vedením architektů Černého a Schuberta z jihlavského Stavoprojektu. Týkal se ulic Erbenovy, Ladovy a Evžena Rošického. Již o několik let dříve však na bývalém vojenském cvičišti vyrůstaly domy ad hoc pro několik na sobě nezávislých investorů.

První dva nájemní domy na jižní straně Vrchlického ulice, pravděpodobně již z roku 1953, sloužily příslušníkům Sboru národní bezpečnosti.

Nejucelenější ansámblový celek (symetrická zástavba s vnitrobloky), který se rozkládá mezi ulicemi Vrchlického, Hamerníkovou, Leoše Janáčka a Zborovskou, lze pokládat za téměř učebnicovou demonstraci kompozičních pouček tehdejší sovětské urbanistické teorie, byť jde paradoxně o konglomerát staveb několika samostatných investorů. Domy s vojenskými byty podél ulice Zborovské navrhl v letech 1955–1956 Vojenský projektový ústav v Hradci Králové.

Dále se zde nacházejí bytové domy pro zaměstnance podniku Motorpal (ulice Leoše Janáčka), pro členy Sboru národní bezpečnosti (severní strana ulice Vrchlického), ve vnitrobloku realizovaly bytový dům Československé státní silnice. Rozvržení tohoto souboru zřejmě vyplynulo z trojstranných jednání mezi investory, místními úřady a jihlavským Stavoprojektem, nevzešlo z uceleného územního plánu. Z dnešní podoby sídliště vyčteme, že plán Bohuslava Fuchse fungoval i po únoru 1948 jako koordinační nástroj.

Na něj pak v roce 1955 navázali projektem Sídliště I architekti Schubert a Černý. Jednotný charakter bytové výstavby na místě bývalého vojenského cvičiště je tak zčásti odkazem Fuchsova funkcionalistického plánu a zčásti dědictvím doktríny socialistického realismu.

Vyjádření vedení města doplníme, pokud se jej podaří získat.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna