V jihlavském zastupitelstvu působí spolupracovník Státní bezpečnosti

otazníkTotalitní režim před rokem 1989 využíval propracovaný systém sledování chování obyvatelstva. Státní bezpečnost sloužila totalitnímu režimu k ovládnutí mocenských pozic a likvidaci oponentů režimu. K tomu sloužila síť agentů a důvěrníků. Jeden z bývalých důvěrníků Státní bezpečnosti je dnes zastupitelem města Jihlavy.

Důvěrník je spolupracovník, který pomáhal Státní bezpečnosti plnit především pomocné, orientační a prověrkové úkoly v souvislosti s vyhledáváním nebo objasňováním protistátní činnosti a organizováním příslušných agenturně operativních a technických opatření.

Důvěrníci byli vybíráni v souladu s potřebami a úkoly vyplývajícími z operativní situace v chráněném či rozpracovávaném objektu, problematice apod., z řad spolehlivých čs. občanů. členů KSČ i bezpartijních, kteří dobrovolně na podkladě vztahu vzájemné důvěry jsou ochotní podle svých možnosti a schopnosti sdělovat kontrarozvědce dílčí poznatky informačního charakteru nebo poskytovat jim nutnou pomoc a služby.

Spis jihlavského zastupitele se dostal do archivu Státní bezpečnosti dlouho před listopadem 1989, proto tento svazek unikl zničení v prosinci 1989.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna