V ložisku Brzkov je uranu na dvacet let provozu Dukovan a Temelína

Hornictví na Vysočině čeká na osudové rozhodnutí vlády o budoucnosti těžby uranu v lokalitě Dolní Rožínky. V průběhu roku 2017 dojde k postupnému zastavení těžby Uranu v jediném hlubinném dole ve střední Evropě.

horník

Rizikem zastavení hornické činnosti je snížení kupní síly obyvatel a tím i celkové úrovně regionu Vysočiny. Současně může dojít ke  zvýšení nezaměstnanosti v oblasti, kde už současná míra nezaměstnanosti přesahuje celostátní úroveň a nová pracovní místa nejsou vytvářena.

Budoucnost je hlubinné úložiště

Horníci na Vysočině mohou brzy dostat nové vládní zakázky v podobě vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Kraví Hora nebo Horka. V hloubce půl kilometru pod zemí je potřeba vyrazit prostor o velikosti asi sedmi set fotbalových hřišť.

Další práce pro horníky z Vysočiny může být otevření ložiska Brzkov na Jihlavsku.

Výhody ložiska Brzkov

Studie proveditelnosti otvírky ložiska Brzkov – Horní Věžnice prokázala, že jeho využívání by zajistilo zdroje pro tuzemskou jadernou energetiku na dobu cca 20 let. Jednoznačnou výhodou těžby v uvedené lokalitě je existence chemické úpravny v nedaleké Dolní Rožínce, volná kapacita dvou odkališť v její blízkosti, železniční spojení obou lokalit, know-how a zázemí odborníků a kvalifikovaných pracovníků.

Z hlediska ekonomiky regionu by otvírka a těžba ložiska Brzkov – Horní Věžnice neznamenala pouze zachování pracovních míst, ale představovala by i příjmy do státního rozpočtu placením daní a zákonných pojištění. Zároveň by i zohlednila strategické směrování ČR z hlediska surovinové a energetické koncepce.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna