Válka o městskou vodu Jihlavy: unikají obchodní informace?

Kolem budoucnosti provozování vodovodů a kanalizací v Jihlavě zuří politický boj. Jde o budoucí vliv na provozování vodárenského majetku za miliardy.

logo JVAK

Městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace by se měla starat o více než miliardový majetek krajského města po dokončení převodu vodárenského majetku ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Obchodní informace o záměrech a plánech města v oblasti vodovodů a kanalizací Jihlava konzultuje s havlíčkobrodskou firmou VaK HB.

Střet zájmů?

Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK HB) mají viditelný zájem hospodařit a provozovat vodárenskou infrastrukturu Jihlavy. Dceřiná firma havlíčkobrodských vodovodů a kanalizací s obchodním názvem Vysočina Voda se účastnila veřejné soutěže o koncesi na provozování jihlavských vodovodů a kanalizací. Koncesní soutěž byla v závěrečné fázi zrušena.

Možný konkurent konzultuje

Pavel Policar, VaK HB

Právníci VaK HB podle informací Občasníku posuzují jako nezávislí odborníci právní smlouvy JVAKu na žádost Odboru správy realit jihlavského Magistrátu. Informaci potvrdil předseda představenstva Vak HB Pavel Policar: „Písemnou objednávku nemám, byli jsme požádáni o konzultaci smlouvy mezi městem Jihlava a JVAKem.“ Pavel Policar podle svých slov nabídl Jihlavě neutrálního poradního hlasu v představenstvu JVAKu k zamezení možných konfliktních situací. Zdarma.

„Jakékoliv rozpory mezi vedením města Jihlavy a JVAKem, aniž bych znal detaily sporu nebo byl arbitrem sporu, považuji za vysoce nemoudré,“ uvedl předseda představenstva VaK HB Pavel Policar.

Mnohem moudřejší by podle Policara byla jednotná strategie Města a JVAKu k neprodlenému získání majetku do vlastní správy.

O spolupráci jihlavské radnice s VaK HB informoval členy představenstva i náměstek Jaroslav Vymazal (ODS). Náměstek Vymazal opakovaně přislíbil vyjádření k situaci ve vodárenství už před několika týdny, zatím jej ani on osobně ani jihlavská ODS neposkytla.

Úsilí o zrušení JVAKu

Městská firma Jihlavské vodovody a kanalizace čelí vytrvalému politickému úsilí o své zrušení. Činí tak například Miroslav Tomanec (Forum Jihlava), který už v dubnu navrhoval utlumení chodu JVAKu. Ředitele JVAKu Jiřího Benáčka se Miroslav Tomanec snaží odvolat na každém jednání představenstva. V jednom případě se to nepodařilo o pouhý jeden hlas. Na červnovou valnou hromadu společnosti JVAK se Miroslav Tomanec údajně doslova vnutil – ze zákona má právo se jednání účastnit. Funkci valné hromady plní Rada města: Miroslavu Tomancovi se tak podařilo proniknout na zasedání Rady města.

Přesné informace ani komentáře k situaci politické strany v Jihlavě neposkytují, zřejmě s úmyslem zakrývat politické střety a zájmy před voliči.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna