Valná hromada SVAKu: cena vody stejná, další obce odchází

Valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko se sešla v posledním možném termínu na konci června. Od července musí být odsouhlasena nová cena vodného a stočného na Jihlavsku. Pro letošní rok zůstává cena vody na Jihlavsku na úrovni 87,71kč s DPH.

„Vyšli jsme z detailních finančních analýz, které pro nás připravil náš smluvní provozovatel Vodárenská a.s.,“ uvedl předseda Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) Jihlavsko Roman Fabeš. Zisk evropských dotací v sobě nese i nárůst ceny vodného a stočného. Tento nárůst ceny má podle SVAKu vytvořit takové zdroje, aby tyto dotace již nebyly potřeba. „V našem případě jsme se po projednání se Státním fondem životního prostředí využili takzvaného tolerančního pásma, ve kterém se cena musí pohybovat a ten nám umožnil cenu udržet na stávající úrovni i pro nadcházející rok,“ vysvětlil Fabeš.

Propouštění na VAS

Nulového růstu ceny vodného dosáhl SVAK Jihlavsko za cenu řady úsporných opatření, které zefektivnily provozování vodovodů a kanalizací. Největších úspor bylo dosaženo snížením počtu zaměstnanců a snížením nákladů na energie.  Takto ušetřené prostředky jsou postupně vraceny do obnovy vodovodů, kanalizací a vodárenských zařízení.

Audit s výhradou

Valná hromada schválila výsledky hospodaření, které bylo schváleno i s výhradou auditora. „Výhrada nemá vliv na hospodaření SVAKu,“ prohlásil na valné hromadě předseda Fabeš. Podle výhrady auditora SVAK nedostatečně popsal riziko sporu s Jihlavou.  „Myslím, že to tam ani nepatří,“ řekl daňový poradce SVAKu Oldřich Rambousek.

Odchází Vystrčenovice a Ždírec

Ze SVAKu odejdou na konci roku další dvě členské obce: Vystrčenovice na Telečsku a Ždírec u Polné. „Věříme, že se budeme rozcházet v klidu, Vystrčenovice u nás nemají žádný majetek,“ řekl tajemník SVAKu Miloslav Šmíd. Vystrčenovice byly členy dobrovolného svazu obcí s cílem vybudovat společný vodovod. Ze záměru ale sešlo. I Ždírec u Polné si přeje klidný rozchod se SVAKem. „Nechceme komplikace,“ řekl starosta Ždírce Bohuslav Fiala.

Vydání majetku beze změny

Podle informací na valné hromadě je vypořádání majetku s bývalými členy SVAKu (Jihlava a obce mikroregionu Luka nad Jihlavou beze změny). SVAK Jihlavsko nechce ukončit vyjednávání a umožní obcím přístup k listinám. Do jisté míry jde o vyčkávací situaci na rozhodnutí Krajského úřadu a Ministerstva vnitra.

Sleva na „INHOUSE“ kontrakt

Členské obce SVAKu mohou využívat „INHOUSE“ kontrakt pro vodárenské investice. Nemusí tak vyhlašovat výběrová řízení a mohou zakázku zadávat přímo Vodárenské a.s. Dostanou i sedmnácti procentní slevu z položkových cen Vodárenské a.s.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna