Vekslák v tajné službě ČSR: Režisér Trojan točí historické drama

Režisér a producent Ondřej Trojan se 7 let po Občanském průkazu vrací k režii celovečerního filmu a opět sahá do československých dějin.

První klapka historického dramatu o rozporuplné osobě vedoucího odboru zahraniční rozvědky, komunisty Zdeňka Tomana, který významně ovlivnil politický vývoj v Československu v letech 1945 až 1948, padla na konci listopadu.

„Jde vlastně o předtáčku, hlavní natáčení proběhne na jaře a na podzim příštího roku,“ přibližuje Ondřej Trojan natáčecí plán, který počítá až se 47 natáčecími dny.

Herec Jiří Macháček v roli Zdeňka Tomana

V hlavní roli Zdeňka Tomana se představí Jiří Macháček. „Asi před třemi lety jsem se Ondry ptal, jestli nechystá nějaký film, protože jsem chtěl točit něco právě s ním. A on že ano, připravuje, Zdeněk Toman se to jmenuje. Šéf komunistické rozvědky po druhé světové válce, zároveň Žid a současně takový vekslák té doby, prapodivná postava, jeden z prvních komunistů vězněných komunisty. A to mě zaujalo. To bych měl hrát já, říkám. A Ondřej na to: No, jak se na tebe dívám, máš s ním hodně společných rysů…,“ popisuje Jiří Macháček s úsměvem, jak se k roli Tomana dostal.

Jeho ženu Peslu hraje herečka a zpěvačka Kateřina Winterová: „Jsem ráda za takhle velkou příležitost v historickém filmu. Já jsem například vůbec nevěděla, že existoval nějaký Zdeněk Toman, postava na jedné straně nenáviděná a na druhé adorovaná, protože přispěl ke vzniku židovského státu. Sama se v jiné části své práce historii věnuju (jako spoluscénáristka a protagonistka pořadu Herbář), i když mě zajímá spíš to hezké, jako jsou tradice, První republika… Ale to, co následovalo, je velmi málo známé a dovysvětlené.“

Další postavy filmového příběhu, ať už ty historicky známé, jako je Rudolf Slánský, Jan Masaryk, Klement Gottwald či prezident Beneš, nebo ty, o jejichž existenci a vlivu ví málokdo, ztvární Marek Taclík, Stanislav Majer, Tatiana Vilhelmová, Viktor Preiss, Lukáš Latinák, Roman Luknár, Kristýna Boková, Miroslav Táborský, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Pavel Liška, Radek Holub, Aleš Procházka a další. „Je pro mne fascinující, zabývat se touto dobou, o které se tak málo mluví a která zásadním způsobem ovlivnila naše životy až do dnešních dnů. Koneckonců mnoho potomků těch, co se dostali v poválečných letech přes mrtvoly nahoru, působilo v různých tajných i veřejných strukturách až do roku 1989 a nemálo z nich, bohužel, dodnes. Metody, které si osvojili od svých předků, praktikují v naší politice, bohužel, také dodnes,“ říká k volbě tématu svého čtvrtého celovečerního filmu režisér Trojan.

Kameramanem filmu je Tomáš Sysel, autory scénáře Zdeňka Šimandlová a Ondřej Trojan. Producentem je Filmová a televizní společnost Total HelpArt,T.H.A. a slovenská produkční společnost PubRes, koproducentem Česká televize.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna