Veřejné tajemství: jihlavoiráčané mají bydlet na Okrouhlíku!

Veřejným tajemstvím v Čížově u Jihlavy je zpráva o příchodu iráckých uprchlíků „nahoru“ do chatové osady Okrouhlík. Tady by měla být údajně umístěna skupina iráckých uprchlíků alespoň po první dobu pobytu. „Záleží na tom, jak se dohodneme s Ministerstvem vnitra,“ říká majitelka chaty ve které by měli pobývat uprchlíci. Oficiální potvrzení Okrouhlíku jako pobytového místa uprchlíků zatím chybí.

fb

Hospodský humor

V místní hospodě berou štamgasti  zprávy o příchodu uprchlíků s humorem. „Dokud nerozbalí kobereček a nezačnou se modlit, bude to dobrý. Jak rozbalí kobereček máme po ptákách a  bude zle,“ prohlásil starší muž a napil se piva. Chatová osada Okrouhlík existuje v lese nad obcí už alespoň padesát let. „Nemám tam plot a nebudu si ho pořizovat ani kvůli uprchlíkům,“ říká další z chatařů.

Možná první domov uprchlíků na Jihlavsku

V chatové osadě je přes zimu jen minimum obyvatel. „Když bude zle, pořídím si druhého psa. Jednoho budu mít na vítání, druhý bude bojové plemeno,“ plánuje další chatař. Pro místní chataře je nejsložitější nejistota, která panuje kolem příchodu uprchlíků na Jihlavsko.

 

„Takový ten pocit, kdy nevíte co bude. Co máte od nich čekat jako od cizinců, ale tak jsou to křesťané. Na kafíčko je pozvu, až jak mi budou sympatičtí a jestli si budeme rozumět. Musí se učit česky,“ říká místní  žena.

Výhled do krajiny

Společně po lesních pěšinách

Transfer z Iráku i přesun do Jihlavy má ve svých rukách nadační fond Generace 21.

Místní chataři mají na Okrouhlíku zavedený zvyk, kdy se kolem chat chodí jen po vyšlapaných lesních pěšinách. A zásadně zepředu. „Já pevně doufám, že nakonec vše dobře dopadne, místní obyvatelé se přesvědčí, že křesťanští uprchlíci jsou slušní a vzdělaní lidé, a všichni budou chodit po stejných cestách,“ řekl mluvčí fondu Generace 21 Martin Frýdl.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna