(VIDEO) Chotěbořský páter požehnal stavbě domova pro seniory

V centru Chotěboře vznikne komplexní areál domova pro seniory. Cílem je zajistit obyvatelům města důstojné stáří bez nutnosti jejich izolace na periferii. Své služby nabídne prostřednictvím domova pro seniory i domova se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence.

Domov je projektem skupiny SeneCura, předního uznávaného poskytovatele a zaměstnavatele v sociálních službách, který udává směr a zvyšuje kvalitu péče a života ve stáří.

SeniorCentrum by se pro klienty mělo otevřít na podzim roku. Areál budoucího SeneCura SeniorCentra vychází ze zahraničních zkušeností s tímto typem domovů pro seniory. Komplex, umístěný v blízkosti centra města, umožní seniorům pobývat na dosah kultury, nákupů i svých přátel a rodiny. Svým klientům nabídne celkovou kapacitu 120 lůžek 60 lůžek v části domova pro seniory a dalších 60 v části domova se zvláštním režimem.

V plánu je také výstavba malometrážních bytů v rámci domova s pečovatelskou službou, které by měly být propojené se SeniorCentrem a jejichž obyvatelé budou moci využívat všechny jeho služby. Domov se stane také významným zaměstnavatelem, nabídne až 60 volných pracovních míst. Častým problémem zařízení poskytujících péči o seniory i samotných seniorů je sociální izolace.

Filozofie SeniorCenter je patrná už z jejich názvu domovy SeneCura mají fungovat jako kulturní a společenské centrum města a podporovat mezigenerační soužití. To symbolizují i tři propojené kruhy v logu společnosti, znamenají propojení generací na jednom místě. V rámci této filozofie propojování generací bude součástí SeniorCentra také dětská skupina. Programy seniorů a dětí se tak mohou prolínat s pozitivním přínosem pro obě skupiny. Umístění do středu dění zároveň napomáhá tomu, aby se domov stal oblíbeným místem pro pořádání přednášek, promítání či jiných společenských akcí.

Domov je navržen bezbariérově a tak, aby byl přístupný všem obyvatelům Chotěboře. Veřejně přístupné budou i některé z poskytovaných služeb, například fitness program 70+, možnost obědů, denní stacionář podporovaný komunitním plánem Kraje Vysočina, přednáškový sál s kaplí nebo taneční sál.

Hlavní vstup bude umístěn ze severu z ulice Železnohorská, kde vzniká nový veřejný prostor doplněný zelení. Součástí areálu bude vlastní zahrada pro klienty, navazující na stávající zelené plochy. Zahrada bude navržena ve stylu tzv. Memory Garden. Jde o speciální terapeutickou zahradu s mnoha vizuálními, zvukovými, hmatovými i čichovými stimuly, vodními prvky apod. Všechny tyto prvky slouží k procvičování a aktivizaci všech lidských smyslů. Tento typ zahrad úspěšně funguje jako podpůrný nástroj a terapie v případě Alzheimerovy choroby či jiného typu demence.

Domov bude nabízet jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou. Všechny budou vybaveny kvalitními polohovatelnými lůžky. Součástí vybavení bude drobný nábytek, konečná podoba pokoje ale vždy závisí na konkrétním přání klienta. Pro vzájemné setkávání klientů bude k dispozici obývací místnost s TV koutkem a kuchyní jako součástí aktivizačního programu pro klienty. Chybět nebude ani relaxační místností s terapeutickou vanou.

Všechny domovy skupiny SeneCura se řídí heslem: Život pokračuje s námi. Klient se svými přáními a potřebami stojí ve středu zájmu, hlavní hodnoty jsou vzájemná úcta a respekt ke klientovým přáním, týmová práce, humanita a podpora lidské důstojnosti a zejména individuální přístup a vnímání potřeb každého klienta zvlášť. Pro všechny z nich bude vytvořen individuální plán péče tak, aby byl v souladu s jejich lidskou integritou a respektoval jejich historii. 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna