(VIDEO) Hyliš (radní pro dopravu Kraje Vysočina): Správcům krajských silnic chybí pravomoc označit překážky silničního provozu

U velkých nehod chybí správcům komunikace legislativní možnost označit místo nehody jako překážku silničního provozu. Jakmile přijede na místo nehody těžká vyprošťovací technika, stane se místo nehody těžko průjezdným v důsledku vyprošťovacích prací. Občasníku to řekl krajský radní pro dopravu Jan Hyliš.

Při nedávné vážné nehodě linkového autobusu a zahraničního kamionu trvala likvidace následků nehody příliš dlouho. I když se nehoda stala v časných dopoledních hodinách, nikdo se nepostaral o likvidaci a odvoz nabouraného zahraničního kamionu. Jeho řidič byl odvezen k nemocničnímu ošetření, o nabourané vozidlo se nikdo nestaral.

Až v  podvečerních hodinách vyrozuměla Policie ČR nehodové centrum pojišťoven o nutnosti odstranit následky vážné nehody. Odstraňování nehod trvalo až do nočních hodin.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích dává právo označit překážku v silničním provozu policistům. Po jejich rozhodnutí o tom, že místo nehody je překážkou v silničním provozu může zasáhnout správce komunikace a z moci úřední se postarat o odstranění následků nehody. To platí zvláště v případech, kdy není schopen se o nabourané vozidlo postarat jeho řidič například vzhledem ke svému zdravotnímu stavu.

Nehoda linkového autobusu a zahraničního kamionu patřila k větším nehodám na Jihlavsku. Při nehodě utrpělo zranění více než desítka cestujících z autobusu, zahraniční kamion měl zcela zdemolovanou a utrženou kabinu tahače.

Složky Integrovaného záchranného systému kraje Vysočina na místě nehody pracovaly několik hodin.

Jak řekl Občasníku radní pro dopravu Jan Hyliš, legislativní opatření s možností správce komunikace označit místo nehody za překážku silničního provozu by nestálo daňové poplatníky žádné vedlejší náklady. Naopak by umožnilo efektivnější nasazení složek záchranného systému při likvidaci následků nehody. Složky záchranného systému totiž často mohou ke své práci využívat pouze komunikaci na které se nehoda stala.

Jakmile začne vyprošťovací akce, jsou na místě nehody natažena lana z vyprošťovacích vozidel a začne další část záchranné operace. Místo nehody se stane neprůjezdným po dobu záchranné operace, přerušení akce za účelem průjezdu dalších vozidel je nemožné.

Drobná novelizace Zákona o silničním provozu se zapracováním možnosti správců komunikace označovat místa nehod jako překážek silničního provozu by usnadnila likvidaci nehod a urychlila činnost složek záchranného systému na místě nehody.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna