(VIDEO) Jihlava oznámila konec vodárenské mediace se SVAK Jihlavsko

Statutární město Jihlava ukončilo mediační jednání se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Informoval o tom náměstek primátora Jaromír Kalina. Mediace je  způsob pokojného řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právu i mimo ně, zahrnuty jsou v ní nejen právní, ale vždy také psychologická či sociální specifika.

Jihlava jako bývalý člen vodárenského svazu žádá vydání vodárenského majetku na území města do vlastní správy. Tím by mohla určovat i cenu vody pro obyvatele města.

Mediační jednání se vyhrotila v průběhu jara, kdy Jihlava požadovala rozšíření mediačního týmu SVAKu o starosty členských obcí. Předseda SVAKu Roman Fabeš prohlásil, že se nebude účastnit jednání mediačního týmu, pokud za Jihlavu nebude vyjednávat primátor Rudolf Chloupek.

Předsedkyně kontrolního výboru SVAKu: Jihlava je ochotna zneužít kohokoliv

Vztahy mezi SVAKem a Jihlavou se od konce jara zhoršovaly navzdory snaze najít společnou řeč. Předsedkyně kontrolního výboru SVAK Jihlavsko Martina Lisová se zúčastnila pracovního semináře v Jihlavě, o kterém pak podala zprávu členským obcím.

Na konci června odpověděl předseda SVAKu Jihlavsko Roman Fabeš i na otevřený dopis náměstka Kaliny slovy:

„Samozřejmě není pravdivá ani domněnka Jihlavy, že ukončením členství je svazek obcí povinen vydat takové obci vodohospodářský majetek na svém území a umožnit jeho provozování“.

Za pár týdnů už proběhl mezi SVAKem Jihlavsko a městysem Luka nad Jihlavou střet o provozování čističky odpadních vod v Lukách nad Jihlavou (více zde).

Do řešení vlastnických vztahů mezi SVAK Jihlavsko a Statutárním městem Jihlavou bude muset znovu promluvit moc soudní. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko totiž nevydá nic, co vydat nemusí na základě soudního rozhodnutí

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna