(VIDEO) Jindřichohradecký soud začne jednat o osudu legendární parní lokomotivy JHMD

Během několika týdnů začne soudní spor o parní lokomotivu  U 47.001, která je doslova ikonou a ozdobou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). „Mimosoudní jednání o urovnání sporu skončilo neúspěšně,“ řekla mluvčí jindřichohradeckého soudu Petra Říhová. Do sporů o budoucnost lokomotivy tak promluví soud.

Národní technické muzeum se podle informací Občasníku domáhá jejího navrácení do muzejního depozitáře a žádá po JHMD vyplacení částky přes milion korun. Jindřichohradecké místní dráhy chtějí parní lokomotivu udržet jako veřejně přístupný exponát.

Před několika lety se parní lokomotiva slavně vrátila do provozu na úzkokolejce. Dnes je v nepojízdném stavu.

„Malletka je v muzeu Nová Bystřice. Na objednání je možno ji vidět prakticky kdykoliv i mimo sezónu, je nutné pouze domluvit průvodce,“ řekl mluvčí JHMD Pavel Matlas.

Malettova konstrukce lokomotiv je založena na členění pojezdu do dvou samostatných částí, z nichž zadní je pevně spojena s rámem lokomotivy a přední je otočná. Výhodou je zkrácení pevného rozvoru lokomotivy a tím umožnění průjezdu lokomotivy i obloukem poměrně malého poloměru. Francouzský vynálezce A. Mallet si nechal  patentovat tuto lokomotivu  v roce 1884 .

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna