(VIDEO) Městská garda Jihlavy posílila výzbroj o středověký raketomet

Jihlavský Spolek přátel dělostřelby mohutně posílil obranu hradeb královského města o varhanové dělo, ciož byl středověký raketomet. „Stačí, aby se před hradbami objevil nepřítel a primátor dal pokyn k obraně města určením směru střelby,“ prozradil hejtman městské gardy David Kočka. O zbytek se pak postará městská garda jako obránci hradeb města.

Varhanové dělo jako předchůdce dnešního raketometu byl určen k palbě na plošné cíle, například armádu přibližujícího se nepřítele k hradbám města. Střílelo se jednotlivými výstřely nebo salvou, která měla na nepřítele především psychologický účinek.

Varhanové dělo bylo jednou z možností obránců hradeb města, jak eliminovat početní převahu útočníků.  Zatímco u ručních palných zbraní byl počet takových hlavní omezen fyzickými možnostmi člověka, jenž ji obsluhoval, u děl bylo možno kombinovat větší množství hlavní díky lafetě s koly, jež zajišťovala pohyblivost takového celku.

Hlavně takových zbraní ležely vedle sebe a někdy ještě v několika vrstvách nad sebou. Protože toto uspořádání hlavní děl připomínalo píšťaly kostelních varhan, začalo se jim říkat varhany nebo varhanová děla. Do varhan se montovaly jak puškové hlavně, tak hlavně tuplháků a lehkých děl.

Renovace varhanového děla zabrala Kočkovi zhruba stovku pracovních hodin. Nejnáročnější částí opravy děla byla výměna uhnilé loukotě jako součásti kola.

Spolek přátel dělostřelby plní dobovou funkci městké gardy královského města Jihlavy. Na kulturních a společenských akcích vystupují v kostýmech s dobovými zbraněmi i novodobými replikami středověkých palných zbraní.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna