(VIDEO) Nevinni! Náměstek Joukl a ředitel cestářů Míka byli soudem zproštěni viny

Deset let starý případ nákupu vozidel zimní údržby má nepravomocný rozsudek: Nevinni! Jednání tehdejšího náměstka hejtmana Libora Joukla a ředitele cestářů Jana Míky nebylo trestným činem. Státní zástupce se po vynesení rozsudku ihned na místě v soudní síni. Požadoval až sedmiletý trest odnětí svobody.

 

Krátce po nástupu do funkce ředitele Krajské správy a údržby silnic začal její nový ředitel Jan Míka prosazovat neobvykle rozsáhlý nákup vozidel zimní údržby (sypačů) s využitím úvěru. Celkem osmadvacet vozů, dvě na každé cestmistrovství.To se psal rok 2009.

Zadávací podmínky už nesměly obsahovat podmínku vzduchem chlazeného motoru, který byla schopná dodat pouze automobilka TATRA.

Do výběrového řízení se přihlásily dvě společnosti, které byly personálně propojené a nabízely stejný produkt – vozy IVECO. To ovšem není možné klást za vinu Jouklovi s Míkou.

Zajímavým momentem je prodloužení záruky z obvyklých čtyřiadvaceti na šestatřicet měsíců: Společnost Pragaexport za to vyinkasovala třicet čtyři milionů korun. Tyto peníze okamžitě putovaly do zahraničí, odkud se vrátily na konta v České republice.

Soudní řízení poznamenalo i politickou kariéru Libora Joukla, podle volebního řádu ČSSD nesměl kandidovat v parlamentních volbách. Především s ohledem na ústavou zaručené právo „být volen“ jde ze strany ČSSD o zajímavé omezení volebního práva.

Částku vynaloženou na obhajobu Libora Joukla a Jana Míky lze odhadnout na částku přes sto tisíc korun.  Znalecké posudky obhajoby mohly stát desítky tisíc korun (spíše kolem padesáti tísíc korun), náměstek Joukl platí dva obhájce, ředitel Míka jednoho. Palmáre obhájců za několikaletý proces lze odhadnout také na částku desítek tisíc korun.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna