(VIDEO) Předseda Senátu Kubera připnul na městský prapor Jihlavy pamětní stuhu

Čtvrtý prosinec je každoročně uctíván jako den svaté Barbory, patronky havířů. Havířské spolky z celé České republiky byly pozvány do Sněmovny i s pamětními prapory jako symboly jednotlivých spolků. Jihlavu reprezentoval na oslavách Spolek přátel dělostřelby, který vystupuje na vzpomínkových akcích jako městská garda Jihlavy. Do Sněmovny dorazili jihlavští dělostřelci ozbrojení replikami středověkých mušket.

Na jihlavské prapory připevnil pamětní stuhy předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Svatá Barbora je uctívána jako ochránkyně proti smrti bleskem, požáry a vůbec před rizikem náhlé či násilné smrti, je proto patronka havířů, dělostřelců, pyrotechniků, architektů, matematiků a dalších rizikových povolání, a také dětí. Památka sv. Barbory se světí 4. prosince. V den jejího svátku nechávali horníci hořet ve štolách přes noc kahany, na ochranu před smrtí a úrazy – tzv. Barbořino světlo.

U každého dolu lze najík kostelík či kapli zasvědcenou této světici a její improvizované pomníčky byly a stále jsou havíři často stavěny také v podzemí dolů.

Zmínka o sv. Barboře jako patronce havířů se objevila i díky skvělémů hereckého umění Stanislava Neumanna v havířské pohádce Dařbuján a Pandrhola kde při návratu z havířské hospody „Na kocandě“ zvesela prozpěvuje:

„Svatá Barbora, panna poctivá, havířům pomáhá, dobývat chleba, do temnejch děr zemských , s nima sestupuje, kahanem nebeským, světlo zapaluje“.

Jihlavští dělostřelci budili se svými mušketami ve Sněmovně oprávněnou pozornost.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna