(VIDEO) Primátor Jihlavy Chloupek (ČSSD) jako mladík vylepoval letáky proti okupantům

Primátor Jihlavy Rudolf Chloupek na vernisáži výstavy o srpnu 1968 v prostorách radnice přednesl svou osobní vzpomínku na příchod okupačních vojsk Varšavské smlouvy.

Výstavu pořádá Vojenský spolek rehabilitovaných armády ČR a jejím autorem je člen spolku, plukovník Josef Musil z Havlíčkova Brodu, který okupaci sám zažil.

„Výstavu jsem udělal tak, aby v ní byla vidět i doba normalizace. Je tam několik zvláštností, například zmínka o akci Norbert, což byla příprava na genocidu národa,“ uvedl Josef Musil.

Zahájení výstavy proběhlo s účastí primátora města Rudolfa Chloupka, hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a senátora Miloše Vystrčila. Českou hymnu zazpíval pěvecký sbor Foerster. Výstavu je možné shlédnout také v Plzni a od 20. srpna v Havlíčkově Brodě, kde v rukou plukovníka Josefa Musila čtyři měsíce vznikala.

„Autoři této výstavy vycházeli z informací, které vyhledali v archivech, a i když nejsou historiky, protože jsou bývalými vojáky, hodně se zaměřují na vojenskou stránku událostí. Může se stát, že do materiálu výstavy vložili i svůj osobní příběh. Přesto je to snaha o připomenutí tématu v širších souvislostech,“ uvedl při zahájení výstavy Václav Plánka, bývalý člen armády ČR a předseda územní organizace spolku vojenského sdružení rehabilitovaných v Jihlavě.

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna