(VIDEO) Ředitel městských vodařů Benáček má důvěru vedení města

Na základě předběžného opatření o nařízení veřejné služby musí ředitel Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) Jiří Benáček razantně zvýšit výkon firmy. Městští vodaři se začali starat o necelou desítku vodojemů v okrajových částech Jihlavy.

V dohledné době musí městští vodaři připravit tisíce smluv s obyvateli Jihlavy o poskytování vodárenských služeb. Jde především o kanalizaci a vodovody postavené po roce 2001, kde vlastnictví města Jihlavy je nepochybné a město Jihlava si může vybrat správce svého majetku.

Na dotaz Občasníku vyjádřilo vedení města důvěru v osobu ředitele Benáčka.

Fungování městské vodárenské firmy JVAK bylo v minulosti předmětem řady politických sporů ve vedení města. Dokonce se objevila myšlenka o utlumení činnosti do doby úplného převzetí činnosti nebo myšlenka o sloučení s Technickými službami města Jihlavy.

Prvního ledna roku 2019 dostal ředitel Benáček klíče od vodojemů v majetku města Jihlavy a začal se starat o dodávku vody (více zde). Průběžně se kontroluje stav zásob vody ve vodojemech a tam, kde nestačí zásobu vody doplňovat podzemní vrt, je voda doplňována z autocisteren. Na tuto nutnost doplňování vody upozorňoval vedení města i bývalý provozovatel (více zde), což rozzlobilo primátorku Koubovou (více zde).

Za posledních několik let byl ředitel Benáček vůbec nejčastěji odvolávaným ředitelem obchodních společností ve vlastnictví města. Čelí vytrvalým politickým a konkurenčním tlakům na ukončení činnosti městských vodařů. Tím by vedení jihlavské radnice nezbývala jiná možnost než dohoda s dosavadním provozovatelem Vodárenskou a.s., kterou ovládá Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Jihlava odešla před šesti lety, majetek ovšem dodnes plně nezískala.

Odchod ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko je horké politické téma: Ex-primátor Vymazal připomněl své zásluhy (více zde), jeho prohlášení rozčílilo předsedu jihlavské ČSSD a ex-náměstka Výborného (více zde).

I současná koalice pod vedením primátorky Koubové (Forum) má v programových prioritách okamžité výběrové řízení na šéfa společnosti JVAK (více zde). To vše za situace, kdy je nutné „ze dne na den“ najmout brigádníky na uzavírání tisíců nových smluv s občany Jihlavy jako odběrateli vody, pravidelně kontrolovat stav zásob pitné vody v městských vodojemech a pokračovat v právních sporech se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Především v právních sporech jsou znalosti ředitele Benáčka nepostradatelné, situaci jihlavského vodárenství zná do nejmenších podrobností.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna