(VIDEO) Soud zrušil vodárenské rozhodnutí Ministerstva vnitra, náměstek Laštovička (ODS) spokojen

Statutární město Jihlava uspělo v dalším sporu o vodárenském majetku na území krajského města. Tentokrát Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Ministerstva vnitra, které prohlásilo za nicotné rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina o majetku s právem hospodaření.

Vodárenský majetek s právem hospodaření v hodnotě přes tři sta milionů korun vybudovalo město Jihlava po vzniku Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK)  Jihlavsko, vodárenský svazek měl pouze právo hospodaření. Právo hospodaření ovšem skončilo odchodem Jihlavy ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Od tohoto okamžiku má Jihlava právo žádat nájemné za užívání vodárenského majetku. Nájemné dosud platí vodárenská společnost Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

Podle rozsudku Nejvyššího soudu České republiky nemá nájemce možnost volby, zda bude platit nájemné nabyvateli nebo původnímu nájemci. Povinnost platby nájemného směřuje vůči novému nabyvateli a tím je město Jihlava (více zde).

Statutární město Jihlava zamýšlí svěřit provozování vodovodů a kanalizací na území města své obchodní společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace.

Šanci na další provozování vodárenského majetku má současný provozovatel Vodárenská a.s. (dceřiná společnost SVAK Jihlavsko pouze v případě, že se nedohodne na provozování s dceřinnou společností města Jihlavy (Jihlavské vodovody a kanalizace). V takovém případě by musel Krajský úřad Kraje Vysočina vyhlásit „vyjímečný stav“ a rozhodnout o provozovateli z moci úřední.

Mezi Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko je přitom další spor o údržbu vodárenského majetku na ulici Jiřího z Poděbrad. Při opravě vozovky se zjistil průsak vody z trubek do podloží a to znamená nutnost výměny trubek. Buď k tomu může dojít ihned nebo se udělá nový povrch vozovky. A za pár měsíců se opravený povrch znovu rozkope (více zde).

Kraj Vysočina musí rozhodnout o provozovateli vodárenského majetku Jihlavy z moci úřední ještě letos. Podle informací Občasníku se podobné rozhodnutí velmi pečlivě připravuje (více zde), soudní přezkum krajského rozhodnutí z podnětu SVAK Jihlavsko nebo města Jihlavy se dá přímo očekávat.

Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko se pokusil na jaře ovlivnit způsob vyjednávání o vodárenském majetku Jihlavy návrhem na výměnu náměstka Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) jako vyjednavače protistrany (více zde). Minulé vedení Jihlavy ovšem potvrdilo důvěru v náměstka Kalinu a odmítlo návrh SVAK Jihlavsko.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna