(VIDEO) SÚRAO letos sníží počet vhodných lokalit pro výběr hlubinného úložiště

Výběr lokality pro výstavbu hlubinného úložiště míří do další fáze. Ještě letos Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) ještě letos sníží na polovinu počet vytipovaných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

Možnost výstavby hlubinného úložiště se v kraji Vysočina týká trojice lokalit: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Statistická pravděpodobnost postupu alespoň jedné lokality do dalšího kola výběru je poměrně vysoká.

„Je to ožehavá otázka, ale hlavní rozhodnutí by měli učinit občané příslušné obce. Pokud budou pro tak nic nebrání dalšímu postupu v realizaci,“ naznačil místopředseda vysočinské ČSSD Aleš Urban.

Na řadě lokalit proběhlo před lety místní referendum se zamítavým stanoviskem.

„Ctíme výsledek místního referenda a pokud vím, nikdo ze starostů lokality Horka nezměnil názor,“ řekl starosta Oslavičky Pavel Janoušek (KDU-ČSL).

Na jaro letošního roku plánuje vládní agentura SÚRAO informační kampaň na všech lokalitách o dalším hodnocení vhodných lokalit a postupu zúžení výběru vhodných lokalit ze současných osmi na čtyři.

Na základě vyhodnocení získaných údajů a dalších hodnotících kritérií (např. socioekonomické aspekty) doporučí SÚRAO v roce 2025 Vládě ČR dvě nejvhodnější lokality (hlavní a záložní). Finální rozhodnutí o výstavbě hlubinného úložiště bude záležet na politické reprezentaci České republiky.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna